Haber Detayı
12 Nisan 2018 - Perşembe 12:17 Bu haber 74483 kez okundu
 
Hemen Teslim Markalı Projelerden Konut Almanın Tam Zamanı
Birkaç yıl içinde değeri katlanacak Kartal’dan konut alacaklar kazançlı çıkmak için hızlı davranmalı
İNŞAAT PROJE Haberi
Hemen Teslim Markalı Projelerden Konut Almanın Tam Zamanı

Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son

 

Birkaç yıl içinde değeri katlanacak Kartal’dan konut alacaklar kazançlı çıkmak için hızlı davranmalı

 

Konut satın alma alışkanlıklarını analiz eden GYODER’in raporuna göre, konut alıcıları markalı konut için yüzde 26 fark ödemeyi kabul ediyor. Markalı konut projelerine ev sahipliği yapan Kartal ise son yıllarda en çok değerlenen ve yatırımcısına yüksek prim avantajı sunan bölgelerin başında geliyor. İstanbul’un yeni cazibe merkezi Kartal’ın yatırım yapmak isteyenlere yüksek kazanç sağlayacağını belirten Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, döviz ve inşaat maliyetlerindeki artışın etkisiyle yeni yapılacak konutlarla birlikte 2018’in üçüncü çeyreğinde Kartal başta olmak üzere prim potansiyeli yüksek tüm bölgelerde konut fiyatlarının artacağına dikkat çekti. Bu beklentiler nedeniyle konut stoklarının azalmaya başlayacağını söyleyen Tamer Son, inşaat maliyetlerindeki artışların mevcut markalı konut projelerinde fiyatlara yansımamış olması nedeniyle şu an hemen teslim projelerden konut almanın tam zamanı olduğunu, bu fırsatı alıcıların iyi değerlendirmesi gerektiğini vurguladı.

 

Potansiyel konut alıcısını mercek altına alan GYODER’in araştırmasına göre, konut alıcıları markalı konut için yüzde 26 fark ödemeyi kabul ediyor. Bu noktada çok sayıda markalı konut projesine ev sahipliği yapan bir bölge olarak ön plana çıkan Kartal, Anadolu yakasının Maslak’ı, Levent’i olma yolunda ilerleyerek yeni cazibe merkezi haline dönüşüyor. Konumu, hızlı gelişimi ve yeniden yapılanmaya elverişli alanlarıyla dikkat çeken Kartal, İstanbul’da değeri en fazla artan bölgelerin başında geliyor. Fiyat avantajı açısından özellikle hemen teslim markalı projelerden konut almak için doğru bir dönem olduğunu vurgulayan Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, demir, çimento gibi inşaat maliyetleri ve dövizdeki artışın mevcut projelerdeki konut fiyatlarına yansıtılmadığını ifade ederek, stoklar tükendiğinde konut fiyatlarının kaçınılmaz olarak yükseleceğini vurguladı. Son, döviz ve inşaat maliyetlerinde devam eden artışın etkisiyle yeni yapılacak konutlarla birlikte 2018 yılının üçüncü çeyreğinde hızlı fiyat artışları yaşanacağına dikkat çekti. Bu beklenti nedeniyle mevcut konut stoklarının azalmaya başlayacağını ifade eden Son, konut almak isteyen tüketicilere henüz zamların yansıtılmadığı cazip fiyatları kaçırmamaları için hızlı karar vermelerini tavsiye etti.

 

Hemen Teslim Markalı Projelerden Konut Almanın Tam Zamanı

Çukurova Balkon

 

Markalı konut yatırımında Kartal avantajlı bölge

 

GYODER’in “Potansiyel Konut Alıcısı Büyüteç Altında-İstanbul Raporu”na göre; oturmak için de olsa yatırım için de olsa tüketicilerin değer kazandıran proje beklentisinin oldukça yüksek olduğunu hatırlatan Tamer Son, Kartal’ın önümüzdeki birkaç yıl içinde çok daha hızlı bir ivme ile değerleneceğine dikkat çekti. Kartal’ın deniz, hava, karayolu ve raylı sistemler açısından İstanbul’da ulaşımı en kolay bölgelerin başında geldiğini vurgulayan Son, sözlerini şöyle sürdürdü; ‘’Kentsel dönüşüm projelerinin hızlanması, Adliye Sarayı ve metronun gelişiyle birlikte gelişen Kartal, konut sektörüne yatırım yapmak isteyenler için oldukça çekici bir konuma geldi. Adalet Sarayı ile birlikte Kartal’daki beyaz yakalı çalışan nüfusu arttı. Ayrıca çok sayıda hastane nedeniyle sağlık sektörü çalışanlarının, okullar nedeniyle de öğretmenlerin ve çocuklu ailelerin tercih ettiği bir bölge haline dönüştü. Dolayısıyla, Kartal’dan yatırım amaçlı konut alanların daireleri çok hızlı bir şekilde kiraya verilebilir ya da istenildiğinde değerinde ve çok kısa sürede rahatlıkla satılabilir” diye konuştu

 

Yapılacak yeni konutlarla fiyatlar artacak

 

Son dönemde proje ruhsatlarının sınırlandırılması gerekliliği konusunun gündeme geldiğine dikkat çeken Tamer Son, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de müteahhit olmak için belli kıstaslar aranmasının şart olduğunu söyledi. Tamamlama sigortası gibi sistemlerin sektör ve tüketiciler açısından daha güvenli bir yapı olacağını ifade eden Son, bu durumda yapı ve müteahhit sayısında yaşanacak azalışın maliyetlere etki edeceğini belirtti. Stokların azalmaya başlaması ve sektörü daha hızlı harekete geçirmesi beklenen teşviklerin etkisiyle mevcut projelerin satışı artarken yeni hayata geçirilecek konutların da daha maliyetli olacağını söyleyen Son, bu nedenle önümüzdeki dönemde konut fiyatlarının düşmeyeceğini aksine 2018 yılının üçüncü çeyreğinde artmaya başlayacağını vurguladı.

Kaynak: (İnomist İletişim) - İnomist İletişim Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı