Haber Detayı
29 Ağustos 2020 - Cumartesi 06:39 Bu haber 23915 kez okundu
 
Klima Alacaklar Dikkat! İşte Size En Uygun Klimayı Almanız İçin İpuçları
Yaz mevsiminin kavurucu sıcaklarından bunalanlar, serinlemek amacıyla kendilerine en uygun klimayı satın almak için arayışlara başladı. Peki, doğru klima nasıl seçilir, nelere dikkat edilmeli? Merak ettiğiniz soruların yanıtını sizler için hazırladığımız klima alım rehberinde bulabilirsiniz.
ÜRÜN HABERLERİ Haberi
Klima Alacaklar Dikkat! İşte Size En Uygun Klimayı Almanız İçin İpuçları

Yaz mevsiminin kavurucu sıcaklarından bunalanlar, serinlemek amacıyla kendilerine en uygun klimayı satın almak için arayışlara başladı. Peki, doğru klima nasıl seçilir, nelere dikkat edilmeli? Merak ettiğiniz soruların yanıtını sizler için hazırladığımız klima alım rehberinde bulabilirsiniz.

 

Sıcak yaz mevsimi ile birlikte, klima kullanımı artarken ihtiyacınıza en uygun klimayı kullanıp kullanmadığınız da önem kazanıyor. Konforlu ortamlar için en önemli konulardan biri mekâna uygun klima seçiminin yapılmasıdır. Mekânın bulunduğu şehir, binanın yalıtım durumu, mekândaki pencere sayısı klima kapasitesinin belirlenmesinde büyük önem taşır. Doğru kapasitede klima seçildiğinde hem enerji verimliliği hem de ortam konforu artar. Bu nedenle klimayı kullanmayı planladığınız mekânda satın alım yapmadan önce uzman personeller tarafından keşif yapılması oldukça önemli. Bu konuda Samsung’un klima satın almak isteyenler için başlattığı “görüntülü keşif” hizmeti dikkat çekiyor. Görüntülü keşif sayesinde Samsung’un çağrı merkezindeki uzman personeli görüntülü olarak hizmet verebiliyor. Bu sayede uzman personel evlerinize gelmeden klima seçiminde destek oluyor.

 

Klima Alacaklar Dikkat! İşte Size En Uygun Klimayı Almanız İçin İpuçları

 

Mekândaki kişiler önemli

 

Klima seçimindeki bir diğer önemli konu ise mekândaki kişilerin ihtiyaçlarıdır. Örneğin bebek veya çocuk olan evlerde klimanın hava akışının doğrudan çocukların üzerine gelmemesi gerekiyor. .[2] Bu hassasiyete sahip ya da konforunu en üst düzeyde tutmak isteyenler, Samsung Wind Free modellerini seçerek rüzgârsız serinlik ile tanışabilir. Wind Free teknolojisi havayı 23.000 mikro hava deliğinden yumuşak ve sessizce dağıtarak “durgun hava” ortamı yaratır, böylece cildinizde rahatsız edici soğuk rüzgar hissi oluşturmaz ve sevdiklerinize konforlu bir ortam sunar.

 

Filtre teknolojileri çok şey değiştirir

 

Ayrıca özellikle bugünlerde hava kalitesinin çok daha önemli olmaya başladığı iç ortamlarda, filtre teknolojileri önem kazanıyor. İç ortamdaki tozu filtreleyebilen teknolojiler sizin ve sevdiklerinizin yaşam kalitesini artıracaktır. Örneğin Samsung’un Tri Care filtre teknolojisi yüzde 99,9’a kadar zararlı maddeleri filtreleyebildiğinden daha temiz hava sunar. Samsung’un başlattığı Tri Care filtre kampanyasında Premium ürünler ve Wind Free ürünlerde kullanıcılara Tri Care filtre hediye edilirken tamamen bu hassasiyet düşünüldü.

 

SEER ve SCOP değerlerine bakıyor musunuz?

 

Klima alırken muhakkak dikkat edilmesi gereken bir diğer konu verimliliktir. Klimanızın çalışırken ne kadar enerji harcayacağını belirleyen “enerji verimliliği” değeri, soğutma modunda SEER, ısıtma modunda SCOP olarak tanımlanır.[6] Bu değer ne kadar yüksek ise klimanızın o kadar verimli olduğu anlamına gelir. Daha kolay yöntem ise klimanızın enerji sınıfına bakmaktır. Soğutma ve ısıtma için ayrı ayrı enerji sınıfı değerleri kataloglarda belirtilir. A++ ve üzeri klimalar en verimli sınıfta yer almaktadır bu da mevsimsel kullanımda güç tüketimini düşürürken, faturalarınızın azalmasını sağlar.

 

Klimanızı uygun derecelerde çalıştırın

 

Verimlilik ve konforun optimum noktada yakalanması için iç ortam sıcaklığının ayar değerinin de doğru ayarlanması gerekir. Bunun için yazın 22-24 °C, kışın ise 20-22 °C aralığında ideal ayar sıcaklığı ile klimanızı hem verimli hem de sizi rahatsız etmeyecek sıcaklık değişimini yakalayarak kullanabilirsiniz. Ayrıca klimayı gerektiğinden fazla düşük derecede çalıştırmak daha fazla enerji tüketimine de neden olacaktır. Klimanızı ideal derecelerde çalıştırarak konforunuzu ve verimliliğinizi en üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Verimlilik konusunda varlık sensörüne sahip klima modelleri de sizin için farklı deneyimler sunar. Varlık sensörüne sahip bir model tercih ederseniz klimanız siz odada iken çalışır, odadan çıktığınızda ise otomatik olarak durur. Bu teknoloji sayesinde enerji kayıplarının tasarrufunu en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

 

Klimanızın bakımını ihmal etmeyin

 

Son olarak doğru seçilen klimalar konforlu mekânlar için çok önemlidir. Ancak bir klima ne kadar doğru seçilirse seçilsin belli aralıklar ile klimanıza bakım yaptırmak, filtresini temizlemek de çok önemlidir. Bu konuda satış sonrası hizmetler personelinden gerekli bilgileri alıp zamanında bakımları yaptırdığınızda klimanızın performansı ve kullanım ömrü artacak ve hem konfor hem de verimlilik artacaktır.

Kaynak: (Excel İletişim) - Excel İletişim Editör: Barış Kaynar
Yorumlar
Haber Yazılımı