Haber Detayı
08 Eylül 2015 - Salı 21:33 Bu haber 37929 kez okundu
 
Torex A.Ş. Dolar Kurunu Stabil Tutmaya Çalışıyoruz
Torex A.Ş. Yönetim Kurlu Başkanı Ferhat Karabulut’u Roxy İstanbul Şubesinde Ziyaret Ettik. Dolar Kurundaki Artışın Kendilerine ve Sektöre Etkileri ile Çalışmaları Hakkında Bilgiler Aldık.
PANJUR KEPENK KAPI Haberi
Torex A.Ş. Dolar Kurunu Stabil Tutmaya Çalışıyoruz

 

Torex A.Ş. Yönetim Kurlu Başkanı Ferhat Karabulut’u Roxy İstanbul Şubesinde Ziyaret Ettik. Dolar Kurundaki Artışın Kendilerine ve Sektöre Etkileri ile Çalışmaları Hakkında Bilgiler Aldık.

 

Doların artışı firmanızı ve sektörü nasıl etkiledi?

 

Çok kısa sürede muazzam bir artış olduğu için tüm piyasayı kötü etkiledi. Biz olabildiği kadar bunu müşteriye yansıtmamaya, olabildiği kadar dolar kurunu stabil tutmaya, düşük rakamlarda tutmaya çalıştık. Ama bizim de dayanabilecek gücümüz bir yere kadardır. Çünkü her ay ciddi satışlarımız var ve bunu böyle devam ettirmeye kalksaydık çok ciddi zararlara uğrardık ki, zararlarımız muazzam miktarlarda. Yaklaşık 60-90 gün vadelerle mal satıyoruz, 60-90 gün önce dolar 2,75 TL şu anda 3 TL sınırlarında. Bu durumda ortalama zararımız 9-10 civarlarında. Zaten karlarımız o kadar yüksek rakamlar değil, motor sektörü eskisi kadar para kazandırmıyor. Biz de bu sektör üzerine durmaya devam ediyoruz. Şu anda zaten piyasada inanılmaz bir durgunlukla karşı karşıyayız, bizden çok ciddi miktarlarda mal alan müşterilerimiz artık üç-beş motor almaya başladı. Çünkü doların düşeceğine inanıyorlar. Bizim de toplu siparişlerimiz düştü açıkçası. Ama biz müşterilerimizi hiçbir zaman kırmıyoruz, 3-5 motor demeden her zaman onların yanında olarak istedikleri ürünleri her zaman tedarik ediyoruz ki, biz bir toptan satıcıyız, perakende satışlarımız yoktur. Ama mevcut müşterilerimizin isteklerini hiçbir zaman kırmıyoruz. Şu anda 2-3 motor gönderdiğimiz, bizden toptan mal alan müşterilerimiz bile var. Satışlarımızda potansiyel açısından düşüşler yaşandı ve yüklü satışlarımız, toplu satışlarımızda şu anda çok büyük bir gerileme var.

Torex A.Ş. Dolar Kurunu Stabil Tutmaya Çalışıyoruz

Tüp motor ve kepenk motor diyebileceğimiz sektörde, Türkiye olarak dünya piyasasında en dip noktadayız. Motor fiyatları bundan daha aşağı inan ki düşemez. Kendileri ithal etmeye kalkan birçok müşteri de gördüler ki, bizim elde ettiğimiz karlar çok minimum karlar ve nakit paramızı bağlıyoruz, çok büyük bir kumar oynuyoruz, doların ne olacağı belli değil. Şu anda yolda olan mallarımız var, ben bu hesabımı her zaman doları 2,75, en fazla 2, 80 olarak gördüm, ama şu anda 3 lira oldu. Yaklaşık olarak sadece yolda olan malım için 70-80 bin liranın üstünde zararım var. Geçmişte sattığım mallarla ilgili 70-80 bin lira zararım var. Motor sektöründe artık kesinlikle şöyle bir fiyatı düşürme politikamız olamaz. Ama depomda kalan önceden ithal ettiğim ürünlerim olduğu için ki, biz karaborsacı tarzıyla çalışan insanlar değiliz. Biz o zamanki dolar fiyatıyla ithal etmişsem, örneğin 2,82 - 2,83 TL ile ithal etmişsem bunu müşteriye yansıtmaya çalışıyorum. Yani dolar yükseldi, biz depomuzdaki maldan çok kar ettik şeklinde çalışmıyoruz, olabildiği kadar dolar kurunu düşük yansıtmaya çalışıyoruz. Şu anda nerden baksanız biz yüzde 5-6 iskonto yapıyoruz piyasaya. Dayanabildiğimiz limitler de ancak bu kadar. Çünkü motor fiyatları çok dip rakamlarda.

Torex A.Ş. Dolar Kurunu Stabil Tutmaya Çalışıyoruz

Pencere fuarı sonrası başka fuarlara katıldınız mı?

 

Biz pencere fuarından sonra, Türkiye’deki R+T fuarının üzerinde durduk. Zaten yurtdışındaki fuarlara daha farklı noktalarda katılıyoruz. Ekim ayında Fasta olacağız. Roxy şu anda Türkiye’de ve Çin’de ağırlık bulabilen bir marka. Ama Fas’ta, İtalya’da, İspanya’da, Brezilya’da farlı markalarla satış gerçekleştiriyoruz. Yurtiçi fuarlar bakımından biz yine 2016 Mart ayındaki Kapı Pencere fuarında karar kıldık.

Torex A.Ş. Dolar Kurunu Stabil Tutmaya Çalışıyoruz

 

Fuar sonrası çalışmalarınızdan söz eder misiniz?

 

Bizim fuardan beklentimiz açıkçası, yeni müşteriden ziyade mevcut müşterimizi ağırlayabilmek. Biz Türkiye’deki müşteri portföyümüzden memnunuz, çok fazla müşteriye de ulaşmak istemiyoruz. Elimizdeki müşterileri memnun edebilmek, onları bir yerde ağırlayabilmek, sohbet edebilmek ki, geçen Mart fuarında da dolar ile Euro arasındaki parite çok düşmüştü, onları yüz yüze konuşabildik. Şimdi dolar bu kadar yükselirse yine bu geçişleri yüz yüze konuşabileceğimiz bir ortam olarak da değerlendiriyoruz. Biz her hangi bir fuarda yurtdışından müşteri aramıyoruz. Yurtiçinde de fazla bir müşteri arayışımız yok. Sadece mevcut müşterimizle buluşuyoruz. Sohbetimizi ediyoruz, şartlarımızı, piyasamızı konuşuyoruz. O yüzden bizim fuarlardan çok büyük beklentimiz yok. Birçok firmanın sektör hakkındaki düşünceleri değişiyor. Birçoğu inişli çıkışlı bir grafik izliyorlar, biz grafiğimizi sabit tuttuğumuzu biraz daha gösterebilmek için fuarlara katılıyoruz.

 

Torex A.Ş. Dolar Kurunu Stabil Tutmaya Çalışıyoruz

 

Genel olarak çalışmalarınızdan söz eder misiniz?

 

Bizim merkezimiz İzmir, İstanbul Bölge Müdürlüğü açtık, bir yola girdik, bu yolda ilerleyelim diye düşündük. Yurtdışından müşterilerimizi ağırlayabileceğimiz bir ofis düzenini buraya taşıdık. Şuanda İstanbul’da da başarılı olduğumuzu düşünerek buradaki yerimizi büyütüyoruz. Bu konuyla ilgili birkaç tane görüşmemiz var. Bugüne kadar bizim yurtdışındaki birikimimizin şu ana kadar 30-40’ını Türkiye’ye yansıttık. 2016 yılında bu oranı 70’e çıkaracağız. Birçok ürünün açmış olduğumuz yeni yerde toplu satışını gerçekleştireceğiz. Biz ağırlıklı olarak kepenk sektöründe çalışan bir firmayız, perde ve panjur kısmını 4 yıldır ikinci plana attık, birinci öncelliğimiz kepenk sektörüydü. Yeni yerimizde kepenk sektörüne yine ağırlık vererek birçok ürünü, yedek parçasını, aksesuarını ve birçok ürünü bulabilecekleri bir oluşum gerçekleştirip, 2016 yılından itibaren de biraz panjur sektörüne giriş planlıyoruz. İzmir’deki depomuz devam edecek, ama İstanbul’daki depomuzu daha büyük bir depo oluşumuna geçirmeyi planlıyoruz. Birçok ürün sergileyeceğiz ve panjur sektörüne Allah nasip ederse 2016 yılında yavaş yavaş çok acele etmeden, belli miktarlar dahilinde girişi planlıyoruz.

 

Torex A.Ş. Dolar Kurunu Stabil Tutmaya Çalışıyoruz

 

Ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz? En çok hangi ürününüz talep görüyor?

 

2015 Yılında santral motor ürününü bünyemize kattık ve ondan çok iyi geri dönüşler aldık. santral Motorda stok miktarlarımızı artırmayı düşünüyoruz. Bu konuyla ilgili çok ciddi siparişlerimiz, bağlantılarımız var. Bizim üstünde durduğumuz ürünlerin hepsinden şu ana kadar memnun kaldık. Amacımız, önümüzdeki yıllarda da motor sektöründe birçok ürüne hitap edebilmek. 2015 Yılı boyunca otomasyon sektörü dediğimiz bariyer ve yana kayar kapı motorunu piyasamıza dağıtmadık, müşterilerimize numune bazında gönderip, ondan da çok iyi geri dönüşler sağlandı. Onlarda da temsilcilik anlaşmaları tamamlandı. 2016 Bariyer ve yana kayar kapı sistemleri üzerinde çok ciddi stoklar düşünüyoruz. Sektör ile ilgili ürün miktarımızı, ürün yelpazemizi artırabildiğimiz kadar artıracağız. Artık olabildiği kadar Türkiye’ye ağırlık vereceğiz.

 

Torex A.Ş. Dolar Kurunu Stabil Tutmaya Çalışıyoruz

 

Yurtdışı çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

 

Bizim Türkiye’de bu kadar rahat ve dertsiz, tasasız denilebilecek şekilde ürün satabilmemizi sağlayan bizim yurtdışı satışlarımızdır. Yurtdışında çok ciddi bir satışımız var. Ama biz yurtdışı satışlarımızı aman bizim markamız olsun, bizim adımız geçsin, biz yapalım, edelim tarzı değil, gayet profesyonel bir dış ticaret firması olarak sadece servis, hizmet ve ürün tedariki konusunda hizmetlerimizi sunuyoruz. Zaten yaklaşık 6 yıldır yurtdışındaki firmalar üzerinden düzenli işleyen ihracatımız var. Bunu da 2015 yılında ciddi miktarlara ulaştırdık. İhracat konusunda Türkiye’deki markamız olan Roxy olarak şu anda adım adım ilerliyoruz. Belli bölgelerde, özellikle Tahran’da bir depo oluşumumuz var. Biraz daha İran’a ağırlık vereceğiz. Geçen Aralık’tan beri orada bir depo oluşumu vardı, çok büyük olmasa da, burada biz de varız demek için bir depomuz vardı. Şu anda İran’da ambargo kalkınca, banka sistemi açılınca da biz bir yatırım yapmış olduk. Bir yıldır süren masrafımızın, emeğimizin karşılığını yavaş yavaş alıyoruz. Onun dışında Azerbaycan üzerine bazı amaçlarımız var, Roxy markasıyla. Birçok müşterimiz var, kendi markalarıyla ürünlerimizi satmak isteyenler var. Fakat biz kendi bölgemiz, Orta Asya’da olabildiği kadar Roxy markasını ön plana çıkarmaya çalışacağız. Azerbaycan’da bir müşterimiz ürünü onların ismiyle ithal etmemizi istiyor, fakat ürünü bizden almak istiyor, şu anda bu konuda görüşmelerimiz sürüyor. Mısır, Tunus, Libya, Cezayir gibi ülkeler de var. Cezayir’e çok ciddi yatırım amacımız vardı, burası büyük bir piyasa. Fas’tan özellikle birçok ününü buraya satıyoruz. Fakat Cezayir’de de görünmeyen bir kriz var şu anda. Kuzey Afrika benim uzman olduğum bir bölge ve orada bulunmak istiyorum, fakat ne yazık ki, mevcut konjonktürde ne zaman nerede ne olacağı belli değil. Ne zaman nerede bir bombanın patlayacağı, bir silahın çekileceği hiç belli olmadığı için adım adım ilerliyoruz. Belli müşterilerimizle bağlantı kurarak ilerliyoruz. Yani ihracata biraz daha dikkat etmeye çalışıyoruz.

 

 Torex A.Ş. Dolar Kurunu Stabil Tutmaya Çalışıyoruz

 

2016 Hedefleriniz neler?

 

2016’da biz artık Torex olarak daha çok Türkiye piyasasında ismimizi duyurmak için belli yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Bunun için çok büyük bir bütçe ayırdık. Ürünlerin bir kısmını Çin’den bir kısmını Avrupa’dan getireceğiz. Belki bir kısım ürünlerimizi Türkiye piyasası içerisinden alacağız. Ürün yelpazemiz 2016 yılının başlarından itibaren çok geniş bir hal alacak.

 

Torex A.Ş. Dolar Kurunu Stabil Tutmaya Çalışıyoruz

 

Bu ürünler pencere fuarına yetişecek mi?

 

Tabi ki, birçok ürünümüzü pencere fuarına yetiştireceğiz. Satmış olduğumuz ürünleri de sergileyeceğiz, satmayı planladığımız ürünleri de müşterinin beğenisine sunacağız. Bir ürünün iki üç çok farklı fabrikada ürünlerini çıkaracağız. Biz her zaman müşterimize güveniriz. Onların her zaman dediği, bizi yönlendirdiği nokta bizim için çok önemlidir. Onların talepleri üzerine birkaç ürün ithalatımızı gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Çünkü bizim amacımız kaliteli ürünü en uygun fiyata Türkiye piyasasına sunmak.

 

Torex A.Ş. Dolar Kurunu Stabil Tutmaya Çalışıyoruz

 

Sektör hakkındaki görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

 

Sektör ile ilgili en büyük sıkıntı şu anda dolar kurunun bu kadar yüksek olması. İkinci sıkıntı da, uzmanlaşma diyebiliriz. Biz olabildiği kadar kendi konusunda uzmanlaşmış, yıllarını vermiş insanlarla ticaret yapmaya çalışırken, her sektörde olduğu gibi uzman olmayan, fakat kendilerini bir şekilde piyasa içinde konumlandırmaya çalışan firmalar da bence Türkiye piyasasında bu sektörün önünde büyük bir engel oluşturuyor. Yapmış oldukları hizmet yetersiz kalıyor, vermiş oldukları ürün yelpazesi son tüketici için yetersiz kalıyor, sorun yaşanabiliyor. Bu nedenlerden ötürü de son tüketicinin ürüne yaklaşımı çok farklı oluyor. Bölgeler arasında bile çok farklı. Biz bunu gözlemleyebiliyoruz. Biz biraz daha kurumsallaşmış, biraz daha işinde uzmanlaşmış firmaların bu sektörde daha iyi yatırım yapmalarını planlıyoruz. Çünkü çok küçük merdiven altı firmalar bile ne yazık ki, bu sektörde iş yapabiliyor. Ama son tüketici bu durumlar karşısında çok zor durumlar yaşayabiliyor.

 

Torex A.Ş. Dolar Kurunu Stabil Tutmaya Çalışıyoruz

 

Piyasaya yeni markalar giriyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 

Ben her zaman rekabeti severim. Rekabet olmazsa, ticaret zevkli olmaz. Ben şu anda Türkiye’ye motor getiren tek insan olmayı hiç istemem. Çünkü o zaman işim sıkıcı bir iş olurdu. Sabah işe geliyorsunuz, rakibiniz yok, fiyatı siz belirliyorsunuz. Ben tekelleşmeden yana değilim. Birçok firma piyasaya geliyor, ürünlerini sunuyor, yeni markalar çıkıyor, ben bundan memnunum. Ama benim piyasa bazında anlatmak istediğim nokta; zaten kurumsallaşmış firma sayısı çok az, uzmanlaşmış firma elle sayılabilecek kadar az. Getirmiş oldukları üründe fiyattan ziyade biraz kaliteye önem vermeleri. Eğer biz ithalatçılar piyasaya kalitesiz ürün sunarsak ne yazık ki, bu sektörü bitireceğiz. İnsanlar kepenge, panjura karşı her zaman bir art niyetle bakacaklar. Ürün kaliteli, takan insanlar işin ehli değil, o zaman diyecekler aman kepenkten, panjurdan uzak durun. Benim kepengim açılmıyor, benim panjurum bozuldu tarzı bir izlenim olursa, şu anda dünya piyasasında gerileyen tek ülke bizi oluyoruz. Çünkü dünya piyasası kepenk, panjur sektöründe inanılmaz başarılı adımlar atıyor. Birçok yenilikler var sektörle ilgili, ama amaçları ucuz üründen ziyade, kaliteli ürün olmasını ben tercih ediyorum. Kaliteli ürün getiren arkadaşlarımızla da her zaman görüşürüm. Ama herkes ekmek parası peşinde. Kalitesiz ürün getiren arkadaşların da ne sorunlar yaşayabileceklerini hesaplamaları gerekiyor. Çünkü biz bu ürünleri kendimiz üretmiyoruz, yurtdışından çok uzakta, uçakla 12 saat mesafede olan bir firmadan alıyoruz. Sorunla karşılaştığımız zaman bunun geri dönüşü ne yazık ki, olmuyor.

 

Torex A.Ş. Dolar Kurunu Stabil Tutmaya Çalışıyoruz

Torex A.Ş. Dolar Kurunu Stabil Tutmaya Çalışıyoruz

Torex A.Ş. Dolar Kurunu Stabil Tutmaya Çalışıyoruz

 

Kaynak: (TD) - Tedarik Dergisi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı