Haber Detayı
15 Kasım 2018 - Perşembe 23:42 Bu haber 25231 kez okundu
 
Yapex’te Bu Yıl “Kültür Öncelikli Yönetim” Konuşulacak
Koruma sektörü ve yerel yönetimlerin buluşma noktası olan YAPEX Fuarı, 26’ıncı kez kapılarını açtı. Sekiz yıldır ÇEKÜL Vakfı işbirliği ve Tarihi Kentler Birliği desteğiyle Akdeniz Tanıtım tarafından düzenlenen fuar, 14-17 Kasım tarihlerinde Antalya EXPO Center’da ziyaret edilebilecek.
YAPI Haberi
Yapex’te Bu Yıl  “Kültür Öncelikli Yönetim” Konuşulacak

Akdeniz Tanıtım Genel Müdürü Fatih Onkar

 

Koruma sektörü ve yerel yönetimlerin buluşma noktası olan YAPEX Fuarı, 26’ıncı kez kapılarını açtı. Sekiz yıldır ÇEKÜL Vakfı işbirliği ve Tarihi Kentler Birliği desteğiyle Akdeniz Tanıtım tarafından düzenlenen fuar, 14-17 Kasım tarihlerinde Antalya EXPO Center’da ziyaret edilebilecek.

 

ÇEKÜL Vakfı’nın işbirliği ve Tarihi Kentler Birliği’nin desteği ile Akdeniz Tanıtım tarafından düzenlenen YAPEX Restorasyon Renovasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarı, bu yıl da belediyelerin bilgi birikimlerini ve projelerini paylaştığı bir platform olmaya devam ediyor. Her yıl farklı bir temada düzenlenen ve tarihi kentlerin, kazanılan deneyimler ışığında yeni hedefler belirlediği fuarın bu seneki gündemi “Kültür Öncelikli Yönetim”.

 

14 Kasım Salı günü düzenlenen açılış töreninde Akdeniz Tanıtım Genel Müdürü Fatih Onkar, Anfaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, BAIB Başkan Yardımcısı Ergin Civan, Muratpaşa Belediye Başkanı Av. Ümit Uysal, ÇEKÜL Vakfı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ile Antalya Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Evrim birer konuşma yaptı.

 

İlk konuşmayı yapan Akdeniz Tanıtım Genel Müdürü Fatih Onkar “Fuarlar birer iş ve güç birliği platformudur. ÇEKÜL Vakfı işbirliğiyle hazırladığımız fuara Tarihi Kentler Birliği üyesi belediyelerin de desteği devam ediyor. Fuarımızın bu yılki ana teması Kültür Öncelikli Yönetim. Bu ana tema kapsamında belediyelerin projelerine stantlarında yer verdi. Yerel seçimlerin yaklaşmasına rağmen fuarda bizlerle birlikte olan belediyelere, fuarın hazırlanmasında emeği geçen tüm kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 

ÇEKÜL Vakfı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen

ÇEKÜL Vakfı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen

 

Metin Sözen: YAPEX Fuarı’nda kültürü önceliklendiriyoruz

 

ÇEKÜL Vakfı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ise “Geçmiş deneyimlerin ışığında düzenlediğimiz YAPEX Fuarı, bu yıl, 8 yılın verdiği birikime dayanarak, kültürel varlıkların doğru değerlendirilmesi gerekliliğini vurgulayarak,  ‘Kültür Öncelikli Yönetim’ başlığı altında tüm kesimleri katkıya çağırıyor. Kültürel varlıkların doğru yaşatılması için sahiplik duygusunu hatırlatan, tanışmayı-buluşmayı-toplanmayı güçlendiren bu zengin ortama, herkesi ve her kesimi katkıya çağırıyoruz. Ülke düzeyinde geniş yansıması olan Tarihi Kentler Birliği Özendirme Yarışması Ödüllerinin verileceği, özenle hazırlanmış sergisinin gezilebileceği bu fuarda, kırsal mirastan arkeoloji, endüstri ve Cumhuriyet Dönemi mirasına kadar, müzelere kadar farklı koruma başlıkları, Tarihi Kentler Birliği üyelerimizin açtıkları stantlara yansıdı. YAPEX Fuarı bu konuda önemli bir ortam yaratıyor. Gelecek için yol gösterici olan fuarda, kentlerimizin kimliğini güçlendirme olanağı buluyoruz. Yerel yönetimlerimize güveniniz. Çünkü Tarihi Kentler Birliği’ne üye yerel yönetimler kendilerinden önceki yöneticilerin yaptığı kültürel çalışmaların üzerine koyarak çalışıyor. Yerel yönetimlerde sürdürülebilirlik bu nedenle önemli. Türkiye kültür öncelikli bir anayasa, yönetim ve eğitim yaklaşımına sahip olmalıdır” dedi. Sözen konuşmasını, Antalya gibi Akdeniz çanağının merkezi olan bir kentte YAPEX Fuarı’nı düzenlemenin kültür öncelikli bir turizmin gelişmesine de katkı sağlayacağını söyleyerek bitirdi.

 

Açılış konuşmalarının ardından fuarın resmi açılışı yapıldı. Sektör temsilcilerinin ve katılımcı belediyelerin stantları incelendi. Tarihi Kentler Birliği Özendirme Yarışması Sergisi de ziyarete açıldı. Fuarın ana temasıyla aynı başlıkta düzenlenecek panel ise 15 Kasım Perşembe günü saat 13:30’da  gerçekleştirilecek.

 

Kimlikli belediyeler fuar alanında

 

Antalya EXPO Center’ın ev sahipliğinde gerçekleşen fuarda Tarihi Kentler Birliği üyesi belediyeler için de fikir alışverişinde bulundukları büyük ölçekli bir platform sunuyor. Bu yıl “Kültür Öncelikli” yönetimin önemini konuşmak ve tartışmak için bir araya gelen belediyeler, uzmanlardan yeni tema ve stratejiler ile restorasyon uygulamalarında farklı deneyimleri hakkında bilgi alacak.

 

Belediyeler ayrıca kendi yönetim modellerini ve seçtikleri alanda öne çıkarmak istedikleri uygulamalarını da fuardaki stantlarında sergiliyor. Antalya EXPO Center’ın 8 yıldır ev sahipliği yaptığı büyük buluşmada, belediyelerin yöneticileri ve teknik uzmanları, koruma hareketine de burada yön verme imkânı buluyor.

 

ÇEKÜL Akademi Alan Yönetimi Eğitimleri YAPEX’te tamamlanacak

 

Koruma bilincini yaymak amacıyla Akdeniz Tanıtım tarafından düzenlenen YAPEX Fuarı, her yıl olduğu gibi bu yıl da ÇEKÜL Vakfı’nın ürettiği koruma politikalarını fuara taşıyor. Yıl boyunca düzenlenen Tarihi Kentler Birliği toplantılarında uzmanlar tarafından belediyelere aktarılan zengin kültürel mirası korurken, izlenilmesi gereken yönetim modelleri ve stratejiler geniş kitlelere ulaştırılacak.

 

2009 yılında kurulan ve TKB üyesi belediyelerin teknik kadrolarına kültürel mirasın korunması alanında eğitimler veren ÇEKÜL Akademi’nin yıl boyunca düzenlediği ve 6 modülden oluşan ‘Alan Yönetimi Eğitimim Programının son modülü de YAPEX Restorasyon Fuarı’nda tamamlanacak. Belediyeler ‘UNESCO ve Alan Yönetimi Planları’nın hazırlanmasında görev alan uzmanlardan eğitimler alacak. Eğitimin birinci günü 14 Kasım’da gerçekleşecek ve tüm fuar katılımcıları ile ziyaretçilerine açık olacak. Sektör firmaları, uzmanlar, akademisyenler, öğrenciler, odalar, sivil örgütler bu sene de fuarın önemli bir bileşeni olarak, Akademi eğitiminin ilk gününü izleyebilecek.    

 

TKB Özendirme Yarışmasında kazanan belediyeler ödüllerini alacak

 

Tarihi Kentler Birliği Özendirme Yarışması’nın ödül töreni ise 15 Kasım Perşembe günü saat 14:50’de yapılacak.  62 belediyeden 123 proje ve uygulamanın katıldığı yarışmada başvurular 5 farklı kategoride değerlendirildi. Jüri sonuçlarına göre 1 Koruma Büyük Ödülü, 3 Jüri Özel Ödülü, 8 Proje, 8 Uygulama, 11 Süreklilik ve 31 Başarı dalında proje ödüle değer görüldü.

 

Fuara katılan ziyaretçiler YAPEX Fuarı’nda açılan Özendirme Yarışması Sergisi’nde, belediyelerin proje ve uygulama örneklerini izleyebilecek.

 

Fuar 17 Kasım Cumartesi gününe kadar ziyarete açık olacak.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı