TEDARİK DERGİSİ

PVC PROFİL

Profine Group Ailesi Olarak Başarılı Bir 2014 Yılı Geçirdik

Nisan 27
11:29 2015

“2015 yılında da Kömmerling ‘e yakışan düzgün bayilerle yolumuza devam etmeyi hedef olarak belirledik”


Profine Türkiye Satış ve Teknik Müdürü Sayın Ferit KAYA ile gerçekleştirdiğimiz “Yılsonu Değerlendirmesi” konulu röportajımızda sorularımızı şöyle yanıtladı:

2014 yılını genel olarak sektörümüz ve şirketiniz açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? Yılbaşında belirlemiş olduğunuz hedeflerinizin ne kadarına ulaşabildiniz?

2014 yılı Kömmerling için Atak yılı diyebiliriz. Sektörün her geçen yıl daralmasına rağmen Kömmerling satışları geçen 2013 yılına göre %21,49 bir artış göstermiştir. Bu durum Kömmerling için olumlu bir gelişme olarak nitelendirebiliriz.

Pvc Pencere Sektöründe kalitenin her geçen yıl düşmesi, Kaliteli ürünlere olan ilgiyi artırdığını düşünüyorum. Nihayi tüketici artık kaliteli malzeme , kaliteli işcilik ve kaliteli bayi arar oldu. Bu da Pvc Kapı pencere sektörü için olumlu bir gelişme.

2014 yılında belirlediğimiz hedeflere ulaştığımızı söyleyebiliriz. Hem yeni ürünlerin pazarda lansmanı nın yapılması, hem de yeni bayiliklerimizle ciro hedeflerimizi yakaladığımızı söyleyebilir.

2014 yılı programımız içinde , mevcut depomuzu daha da genişletmek vardı. Sancaktepe deki depomuzdan taşınarak, Hadımköy de 2.000 m² kapalı 3.000 m² açık yeni bir lojistik merkezi oluşturduk.

Şu an mevcut depomuzda tüm serilerimizin renkli beyaz stoğu mevcuttur. Toplam olarak baktığımızda depomuzun % 85 i dolu diyebiliriz.

kömmerling, profine turkiye

Yıl içerisinde sektöre sunmuş olduğunuz ya da halen devam etmekte olan yeni ürün- hizmet çalışmalarınız var mı?

Yeni çıkan Eurofine Serimiz ile ilgili olarak, Almanya da alt yapı çalışmalarını bitirerek, Türkiye de satışa sunduk.

Mevcut bayilerimiz yerli ve ithal profili beraber çalişıyorlardı. Yeni Ekonomik Serimiz Eurofine‘ nın fiyatlarının uygun olmasından dolayı bir çok bayimiz yerli profili bırakarak sadece İthal çalışmaya başladı. Eurofine Serisi 2015 yılında satışlara hızlı bir şekilde devam edecektir. Yine 2015 yılının ilk ayları içerisinde Kömmerling 76’lık serimiz depo stoklarımızda olacaktır. Kömmerling 76’lık serimiz uzun ArGe çalışmaları sonucu oluşturulmuş olup , hem teknik hem de statik olarak Kömmerling Profil sisteminin en önemli profil sistemlerinden biri olma özelliğine sahiptir. Yine 2015 yılında stoklarımızda olacak olan Kömmerling PremiDoor 88 –Hebeschiebe sistemi de yeni ürünlerimiz arasındadır.

2015 yılında firmanızın ve piyasaların geleceği hakkında neler öngörüyorsunuz? 2015 yılı için belirlemiş olduğunuz hedefler nelerdir?

2015 yılında Kömmerling olarak aynı seyirde devam etmeyi düşünmekteyiz. Mevcut yapmış olduğumuz atakları ve yenilikleri daha çok üretici bayiye duyurmak için , çalışmalarımız devam edecektir. Bildiğiniz gibi Kömmerling olarak fazla bayilik vermiyoruz. Bunun en önemli nedeni, Kömmerling bayileri Türkiye PVC sektöründe farklı yerde konumlandırılmasıdır. Bizler bayilik verirken aradığımız en önemli özellikler; Kaliteli işcilik, Alman standartlarında üretim, gerçekten Pvc Kapı pencere üretimini ve işletmesini bilen sektörde yer etmiş bayileri tercih ediyoruz. Kömmerling ürünlerini Kömerling kalitesine uygun şekilde üretimini yapması en önemli şartlarımızdan birisidir.

Sizinde bildiğiniz gibi Kar marjlarının çok düştüğü bir sektörün içindeyiz. Kar lılığı artırmak için kaliteden ödün vermek Kömmerling bayilerinin yapmadığı bir durum. Bu yüzden bayilik lerimizi seçerken bu tip unsurlara çok özen gösteriyoruz. Çok fazla bayilik verip Kömmerling e ait Pencerelerinin kalitesini düşürmek bizim satış politikamızın içinde yer almamaktadır.

2015 yılında da Kömmerling ‘e yakışan düzgün bayilerle yolumuza devam etmeyi hedef olarak belirledik.

Yeni Pazar arayışları ile şekillenen hangi fuar organizasyonlarında yer almayı düşünüyorsunuz? 2015 yılı tanıtım çalışmalarınız ne doğrultuda devam edecek?

Profine Türkiye ofisi olarak ; Türkiye , Afrika , Ortadoğu , Orta Asya bölgelerinden sorumluyuz. 2014 yılında bu bölgelerde yeni bayi oluşumlarına ağırlık verdik. 2015 yılında da Kömemrling ‘e yakışan düzgün bayilerle yolumuza devam etmeyi hedef olarak belirledik. 2014 yılında Nurnberg ‘ de düzenlenen Fensterbau Frontale 2014 de şu ana kadar yapılmış en görkemli Standt konsept çalışması yapıldı. Fensterbau 2014‘ te Profine Group olarak Dünyanın her yerinde gelen misafirlerimizi en iyi şekilde ağırladık. Bayimiz olan misafirlerimizin dışında büyük ilgi görmüş olan profine , iyi sayılacak derecede bayilik vermiş olup, güçlü bayiliklerin temelleri atılmıştır. Yine Dünyanın önde gelen Pencere ve İnşaat fuarlarına katılan profine girdiği tüm fuarlardan başarılı bir şekilde çıkmıştır. 2015 yılında da bu tip fuar organizasyonlarımız devam edecektir.

Değişen ekonomik dengelerin 2015 yılında nasıl bir rekabet ortamı yaratacağını ve sektörümüze nasıl yansıyacağını düşünüyorsunuz?

Türkiye'de ki mevcut Ekonominin devamlı değişkenlik göstermesi, Paritelerde ki değişiklik İthal ve Yerli Profil üreticilerini olumsuz etkilediği hepimiz tarafından bilinmektedir. 2015 yılında da kurlardaki dengesizliğin devam edeceğinin bilinmesinin yanı sıra Yerel seçimlerin olması tüm sektörleri olumsuz etkileyeceğini düşünüyorum. Bu tip olumsuz şartlarda , Pvc sektöründeki ithal ve yerli profil firmalarının birbirleriyle rekabet etmeye pek fırsatları kalmayacaktır.

Firmalar mevcut durumlarını korumak ve stabil kalmak için çalışmalar yapmalı ve durumlarını aynı seviyede tutmaya özen göstermelidir. Tabi yinede fiyat ve satış politikalarını daha fazla mal satmak uğruna yanlış ve dengesizce kullanan firmalar olacaktır. Biz Kömmerling olarak , mevcut bayilerimizin ve kendi durumuzu korumak için gerekli önlemleri alarak 2015 yılı için de gereken çalışmaları yapacağız.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bizler Profine Group ailesi olarak 2014 yılında başarılı bir yıl geçirdik. 2015 yılında da emin adımlarla , dengeli , düzenli , bilinçli olmaya daha da özen göstereceğiz. Profine Grup ve Kömemrling ‘e inanıp güvenen herkese teşekkür ederiz. 2015 yılında da tüm bayilerimizin başarılarının devamını diler ve tüm sektörümüze sağlık , başarı , mutluluk ve hayırlı kazançlar dileriz….

Benzer Konular

Yorumlar