TEDARİK DERGİSİ

AKSESUAR - PROFİL

Akbulut Plastik Yeni Ürünleriyle Büyümesini Sürdürüyor

Nisan 04
11:28 2014

akbulut plastik

Akbulut Plastik Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Akbulut, kendisini ziyaretimizde firmaları ve çalışmalarıyla ilgili sorularımızı yanıtladı. Sektörde yaşanan sıkıntılar ve çözüm yollarına da değinen Akbulut, uzayan vadelerin tüm sektörü olumsuz etkilediğini ifade etti. 

Firmanız açısıbdab 2013 yılını değerlendirir misiniz?

2013 Yılını 2012 yılına göre yurtdışı çalışmalarına ağırlık verdiğimiz ve karşılığını aldığımız bir yıl oldu. Yurtdışı satışları konusunda şimdiye kadar yarı yarıya bir oran sergilerken, 2013 senesinde yurtdışı satışlarımızı yüzde 70’lere çıkardık. Bu da firmamıza oldukça olumlu olarak yansıdı. Yurtiçi pazarı hem kar marjlarından hem uzayan vadelerden hem de tahsilat sıkıntılarından dolayı sıkışık bir yıl oldu.

akbulut plastik

Hangi ülkelere satış gerçekleştiriyorsunuz?

Afganistan, Tacikistan, Azerbaycan, Kazakistan gibi ülkelere, bu ülkelerdeki bayilerimizin kanalıyla satışlarımızı gerçekleştiriyoruz. Yeni pazarlar konusunda da sürekli olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

2013 Yılındaki etkinliklerinizden bahseder misiniz?

Her sene olduğu gibi 2013’te de İstanbul Pencere Fuarı’na katıldık. Yurtdışındaki birçok fuarı takip ettik ve ziyaret ettik. Aynı şekilde 2014 yılında da katılım ve ziyaretlerimiz devam edecek.

2013 Yılında piyasaya sunduğunuz yeni ürünleriniz oldu mu?

Yaylı plastik kapı kollarımızı piyasaya sunduk. Oldukça kaliteli ve piyasadan talep gören bir ürün oldu. Beyaz, altın meşe ve koyu kahverengi renklerinde üretim yapıyoruz. Pencere kolu ve sineklik aksesuarlarını konusunda da oldukça ciddi satışlar gerçekleştirdik.

Yeni çıkaracağımız ürünlerimiz de var ancak bunların üretimine henüz başlamadık.

akbulut plastik

2014 yılında belirlediğiniz büyüme hedefinizden bahseder misiniz?

Şu anki durumda piyasaları biraz riskli görsek de her sene olduğu gibi bu sene de kendimize büyüme hedefi koyduk ve bu hedefe ulaşabilmek için de elimizden gelen gayreti göstereceğiz.

Yeni yatırımlarınız olacak mı?

Geçtiğimiz sene Tuzla Organize sanayi Bölgesinde yaptığımız 4.800 m² bir alana sahip yeni fabrikamıza Mart ayındaki fuardan sonra taşınmayı düşünüyoruz. Hem üretim kapasitemizi artıracağız hem de yeni ürünlerle sektöre hizmet vermeye devam edeceğiz.

Firmanızı ve ürünlerinizi rakiplerinizden ayıran özellikler nelerdir?

Akbulut Plastik olarak yıllardır bu sektörde bilinen ve kalitesiyle tanınan bir markayız. Dolayısıyla en büyük farkımız işimize olan saygımız ve ürünlerimizin kalitesidir.

akbulut plastik

Sektörde yaşanan sıkıntılardan bahseder misiniz?

Sektörde çok ciddi rekabet yaşanıyor. Çok fazla imalatçı ve satıcı var. Dolayısıyla uzayan vadeler ve düşen kar oranları söz konusu. Çek senetten kaynaklanan sıkıntılar da hem bizi hem sektörümüzü etkiliyor. Bizim ve bizim gibi çalışan diğer firmaların da sıkıntıları bunlardır.

Sektörün gelişmesi için neler yapılabilir?

İlk olarak vadelerin biraz kısaltılması lazım. Biz ilk sektöre girdiğimizde en çok 90 gün vade yapılırdı. Şimdi nakit anlaşılıp, uzun vadelerle çalışılıyor. Şu an belli bir vade de yok. Müşteri ne verirse onu kabul eder hale geldik. Bu konuda herkes birlik olup, vadeleri aşağı çekmemiz gerekiyor. Biz imalatçıyız hammaddeyi nakit alıyoruz ve uzayan vadeler bizi ve sektörü sıkıntıya sokuyor. Bu konuda herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini düşünüyorum.

akbulut plastik

www.akbulutplastik.com

Benzer Konular

Yorumlar