TEDARİK DERGİSİ

AKSESUAR - PROFİL

AS∙EL Mimari Sistemler Yeni Ürünleriyle İzmir Yapı Fuarının İlgi Odağı Oldu

Aralık 13
08:37 2014

Tugay Aydemir - Murat Saraylı - Gizem Bayır - Tacettin Bayır

AS∙EL’i Katıldıkları Turkeybuild İzmir Yapı Fuarında Ziyaret Ettik. Tacettin Bayır’dan Yeni Ürünleri ve Çalışmaları Hakkında Bilgiler Aldık. 

20 yıldır İzmir Yapı Fuarının katılımcı firması olan AS-EL Mimari Sistemler bu yıl da İzmir Uluslararası Fuar Alanı 2 nolu holde yer alan gözalıcı ve yenilikçi çözümler sunan standında sergilediği ürünler ile profesyonel katılımcı ve ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. İlk günden ziyaretçi akınına uğrayan fuarın sayılı firmalarından olan AS-EL Mimari Sistemler Yönetim Kurulu Başkanı Tacettin Bayır fuar süresince yeni alüminyum ısı yalıtım sistemli doğramalar, kompozit paneller ile 3 boyutlu dış cephe kaplamalarını profesyonel katılımcı ve ziyaretçiler ile buluşturduklarını söyledi. Standta en çok yeni geliştirilen yanmaz kompozit dış cephe kaplama malzemeleri ile yeni ürün olan ısı yalıtımlı ST91 ile gizli kanat pencere sistemi olan VT70’in ilgi gördüğünü belirten Tacettin Bayır sektördeki teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek çözüm ortaklarıyla buluşturmakta öncü olduklarını söyledi. 

asel, as-el

Bayır; ‘’ 36 senedir başarılı ve istikrarlı bir şekilde müşteri memnuniyeti odaklı hizmet veriyoruz.  AS-EL olarak inşaat sektöründe aluminyum aksesuar ve inşaat malzemeleri konusunda Ege bölgesinde lider projelere imza atıyoruz.Çözüm ortaklarımıza sağladığımız alüminyum cephe sistemleri, ısı yalıtımlı alüminyum doğrama profilleri, hareketli cephe güneş kırıcılar, kayar panjur sistemleri, dış cephe kompozit kaplamalar, küpeşte ve korkuluklar, ahşap görünümlü pergola ve kaplamalar, otomatik panjurlar ile lider konumdayız. Ege ve Akdeniz Bölgesi yatırımcılarına sektörün dev markalarındaki gelişme ve yenilikleri izleme imkânı sağlayarak, yapı sektörünü bölgenin gündemine taşıyor’’dedi.

tacettin bayır, asel, as-el

İzmir Yapı Fuarı’na katılma amacınızı ve fuardan beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

Bu, İzmir’de açılan Yapı Endüstri Merkezi’nin 20. fuarı. Bir tanesi hariç tamamına katıldık. Daha önce de enternasyonal fuara katılıyorduk. 36 Yıllık bir firmayız. Genellikle yeni ürünlerimizin tanıtımını yapmak amacıyla fuara katılıyoruz. Geçen yıl fuara katılmaya ara vermiştik. Çünkü geçen yıl Ar-Ge’ye ağırlık vermediğimiz için yeni ürünümüz yoktu, ama bu yıl çok ciddi dört kalemde yeni ürünlerle fuara katıldık.

asel, as-el

3 Boyutlu Alüminyum Kompozit Panel

Yeni ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

3 Boyutlu Alüminyum Kompozit Panel

Standımızda şu anda sergilediğimiz 4 yeni üründen bir tanesi 3 boyutlu alüminyum kompozit panel. Görsel olarak artık kompozit paneller gerek ahşap, gerek granit, gerek bakır görüntüsünü renk efekti olarak üç boyutlu halde bastık.

asel, as-el, tacettin bayır, murat saraylı, saray alüminyum

A2 Sınıfı Alüminyum Kompozit Panel

Yine alüminyum kompozit panelde ikinci bir ürünümüz var; A2 yanmaz sınıfı alüminyum kompozit panel. Özellikle yüksek katlı binalarda alev almayan bir yapısı var.

asel, as-el, doğal wood

Doğal Wood Alüminyum Zemin Profilleri

Bir üçüncü yeni ürünümüz; Türkiye’de ilk kez uygulanan bir alüminyum malzeme. Alüminyum gibi durmayan, arkası da ahşaptan oluşan bir ürün. Bu daha çok dış mekanlarda, havuz kenarlarında, kafetaryalarda, yağmura dayanıklı, boya, bakım problemi olmayan bir ürün. Zeminde kullanılabiliyor.

asel

ST91 Sürme Serisi

Bir de ST 91 diye bir yeni sürme serimiz var. Bu sürme serisini İzmir’deki 10 değerli ustamızla bir araya gelerek 6 aylık bir çalışma sonucu ürettik. Ege’de bilindiği gibi sürme serileri çoktur. Ege insanı balkonda yaşamayı sever. Bu sürme sistemlerdeki problemleri süreç içerisinde tespit ederek 6 aylık bir çalışma sonucunda çok güzel bir sürme yaptığımızı düşünüyoruz. Gerek güvenliği, gerek sızdırmazlığı konusunda, gerek görselliği anlamında ST 91 adını verdiğimiz yeni sürme serimiz oldukça rağbet görüyor. Ciddi miktarda satışını yapıyoruz.

asel, as-el

Alüminyum ile Ahşap Kaplamayı Bir Araya Getirdik

Bir dördüncü ürünümüz de alüminyum ile ahşap kaplamayı bir araya getirdik. Bugüne kadar alüminyum üzerindeki ahşap kaplamalar genellikle transfer baskı yöntemiyle statik boyayla yapılırdı. Oysa biz ilk kez ahşap kaplamayı alüminyumla birleştirdik. Yani ahşabın yüzeyinden çıkan kabuğu alüminyumla birleştirdik. Bu daha ziyade binaların dış mekânlarında veya iç mekânlarda dekoratif amaçlı kullanılır. Çift yüzeyinde de ahşap uygulanabilir. Kutu profiller yapılabilir, dört yüzeyi döndürülebilir. Ya da lambri tarzında döşeyeceğiniz yerlerde bir yüzeyinde kullanılabilir. Yani bu kullanım amacına göre değişir.

asel

Fuarda yeni ürünler dışında hangi ürünlerinizi sergiliyorsunuz?

Hebeschiebe dediğimiz sürme sistemimiz var. Kaset olmadan yeni bir giydirme cephe sistemimiz var. EF 50 diyoruz buna. Özellikle yüksek binalarda çok sağlıklı oluyor. Onun dışında EW-55 Yalıtımlı Kapı ve Pencere Sistemi dediğimiz ürünümüz var. Dışı hem yüz gözüken, kapının çift açılımlı olabildiği bir ürün. Bir de Saray’ın kotta ürününü sergiliyoruz. Saray’n birkaç yıl önce çıkardığı, şimdi pastel renklerle binalara dinamik cephe olarak yaptığımız bir ürün. Bir de alüminyum kompozit panellerde bana göre çağ açan yeni bazı renk çalışmalarımız var. Mesela granit; bu renk İstanbul’daki bir büyük proje için özel üretilmiş bir renk. Ha keza bakır çalışması yine İstanbul’daki bir proje için özel üretilmiş bir renktir. Artık kompozit teknolojisinde Saray, isteyenin yüz resmini bile çekip onu basabiliyor durumda. Teknoloji inanılmaz derecede gelişmiş. Eskitilmiş ahşap mesela; üç boyutlu olması da çok enteresan. Üç boyuttan farklı görebiliyorsunuz. Dolayısıyla dokunduğunuzda o hissi size verebiliyor, görsel olarak da veriyor. Bunlar boya bakım gerektirmediği için istenildiği biçimde binaların cephesinde kullanılabiliyor.

doğuş bayır, murat saraylı, asel, as-el, saray alüminyum

 Bu yılki İzmir Yapı Fuarı’nı nasıl buldunuz, beklentilerinizi karşılıyor mu?

Buradaki asıl hedef kitlemiz, öyle sokaktan geçen insanlar değil, yapı fuarı profesyonel bir fuar. Bana göre Yapı Endüstri Merkezi de bunu düzgün yapıyor. Süreç içerisinde burada mimarlar, mühendisler, müteahhitler, kooperatifler ya da bu konuda öğrenci olanlar geliyor. Biz burada onlara teknik anlamda destek oluyoruz.

asel

Önümüzdeki dönemlerde katılmayı planladığınız başka fuarlar var mı?

Biz Ege Bölgesi’ne has bir firmayız. 12 Vilayette toplam 3 bin firmanın tedarikçisi konumundayız. 40 personelimiz, 20 aracımızla servis yapıyoruz ve bunu uzun yıllardır yapıyoruz. Boyumuzu, haddimizi biliyoruz. Ege Bölgesi dışına pek çıkmıyoruz. Bizde İstanbul, Ankara markaları da var. Ürün yelpazemizdeki kalem sayısı 2.500’ün üzerinde. Yapı endüstri marketi statüsünde olduğumuz için eldivenden merdivene, cıvatadan kompozite, alüminyumdan küpeşteye aklınıza ne gelirse var bizde. Yani bir atölyenin ihtiyacı olabileceği her şey biz de mevcut.

asel

Saray bayileri arasındaki yerinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Onların ifadesine göre ciro şampiyonuyuz. Geçmişten bugüne bu böyle. Alüminyum kompozit panel ciddi bir yer tutuyor bu konuda. Saray ile birlikte Ar-Ge konusunda çalışmalarımız var. Özellikle Saray’ın yeni yarattığı Kleidco markasıyla. ArGe’ye daha fazla zaman, fon ayırıyoruz. Bu da, önümüzdeki yıllarda Kleidco markasıyla çok daha yeni sistemlerle pazara gireceğiz demek oluyor. Üretim yeri yine Saray Alüminyum olacak. Uzun yıllardır Saray’la bir birlikteliğimiz var ve bunun daha uzun yıllar süreceğini düşünüyorum.

asel

Son olarak ilave etmek istediğiniz bir şey var mı?

Bunun dışında önümüzdeki süreçte İzmir’de 7 ayrı bölgede bir kentsel dönüşüm projesine başlanacak. Üç bölgesi Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlendi; Çiğli, Bayraklı, Karabağlar. 550 milyar dolarlık Türkiye’deki kentsel dönüşüm pastasından İzmir’de 50 milyar dolarlık bir pay alıyor. Diğer kentler bu konuda ciddi yol aldılar. Bizim projelerimiz Ankara’dan biraz geç çıktığı için yeni yeni başlıyoruz. Ben bu süreçte özellikle İzmir, Ege Bölgesi’ndeki kapı pencere ve inşaat sektöründe olan insanların önünün açık olduğunu düşünüyorum. Çünkü 350 bin konutun yıkılıp yeniden yapılması çok ciddi bir iştir. Bu anlamda önümüzdeki süreçte yapı fuarlarının daha etkili olacağını düşünüyorum. Bu yıl geçen yıla göre firma sayısı biraz daha artmış. Önümüzdeki yıl fuarı yeni alanımızda yapacağız, oradaki katılım sayısının daha fazla olacağını tahmin ediyorum. 

asel

asel

Benzer Konular

Yorumlar