TEDARİK DERGİSİ

AKSESUAR - PROFİL

Çermikler CONTA CALL Markasıyla Plast Eurasia Fuarına Katıldı

Ocak 31
01:37 2015

Çermikler Fabrika Müdürü Hasan Gezer’i Katıldıkları Plast Eurasia Fuarında Ziyaret Ettik.

Plast Eurasia Fuarına Katılma amacınızı ve fuardan beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

Plast Eurasia Fuarına düzenli olarak katılıyoruz. Bu sene 6.defa katılmış olduk. Bu fuardan beklentilerimiz yeni müşterilere ulaşabilmek, sektörle alakalı yeni teknolojilerden haberdar olabilmektir. Tabi yurtdışı bağlantısı açısından da burası bir fırsat. Çünkü dışarı çıkıp da seyahat ederek müşteri aramak ticaretin kuralına da aykırı. Bu fuarlar ona da bir vesile oluşturuyor. Dışarıdan gelen çok sayıda insan oluyor. Genellikle Afrika ülkelerinden, Ortadoğu ülkelerinden gelen insanlar var. Onların değişik talepleri var. Oralar henüz gelişmekte olan ülkeler. Birçok eksikleri var. Zaten bizim sektörümüz de doğrudan doğruya inşaatla alakalı. Irak’ta çok ciddi bir yapılanma var. İnşaat sektörü orada çok ciddi gelişiyor. Suriye’deki sorunlar olmasa bizim sektörün önü çok daha açık olacak. Sektörün hem hammadde konusunda hem de nihai ürün konusunda çok büyük bir potansiyeli var. Ama bu Suriye’de iki yıl önce başlayan ve son 6 ayda çok yoğunlaşan gelişmeler bizim sektörün önüne çok büyük bir set çekti. Avrupa’ya mal satmak biraz daha zor. Satıyoruz, ama Romanya, Bulgaristan ile sınırlı kalıyor. Bizim için öncelikli olan hemen yakın komşularımız. Hem nakliyat konusunda hem de insanların bize ulaşması noktasında avantajları çok büyük. Oradan faydalanmak amacıyla fuarlara katılıyoruz. Tabii burada öyle ilginç şeyler oluyor ki, aynı şehirde olduğumuz halde bir birimizden haberimiz olmuyor. Mesela ben bir örnekleme yapayım; Konya’da ben bir çözüm arıyordum, ama burada tanıştım. Konyalı bir firma, fuarda tanışıyoruz ve bir birimizin çözüm ortağı oluyoruz. Konya’da bir araya gelemiyoruz ama bu fuarlar buna vesile oluyor.

çercikler

Fuarda genelde hangi sektörlerden ilgi görüyorsunuz?

Biz inşaat sektörünün tamamlayıcı ürünlerini üretiyoruz. Fuarda makine firmaları da var, bizim de bu yıl onunla alakalı yatırımımız var. Bu fuar da tam zamanında bize denk geldi. Makinalarımızın tedarik sürecini başlatmıştık. Sektörle alakalı, granül üretiyoruz. Yoğun olarak granül talebi geliyor bize. Romanya, Fas, Tunus’tan granül talebi alıyoruz. Türkiye’de çok sayıda pen firması var. Bizim esas işimiz TPV fitil üretmek. bu konuda biz hem iddialıyız, hem de uzmanız. İnsanların ihtiyaçlarını görecek, onun sıkıntılarını giderecek çözümleri biz üretiriz. Bu konuda iddialıyız. Dolayısıyla pen firmaları bizim müşteri portföyümüzü oluşturuyor.

çermikler conta

Fuarda hangi ürünlerinizi sergiliyorsunuz ya da yeni ürünleriniz var mı?

Fuarda nihai ürün çok fazla sergilemiyoruz. Sadece birer örnekle geldik. İnsanlar bizi tanıyorlar. Bu fuara katılma sebeplerimizden bir tanesi de tanınmışlığımız korumak. Fuarda iyi bir yerimiz var, hem orayı korumak hem de kalıcı olduğumuzu göstermek için buraya katıldık. Biliyorsunuz bir yıllık firma değiliz. Gelip geçici rüzgarla sallanan bir firma değiliz, köklü bir firmayız. Sağlam adımlarla ilerlemeye çalışıyoruz. Bu adımların bir tanesi de fuara katılmalardır.

çermikler

Fuar beklentilerinizi karşılıyor mu?

Bir nebze karşılıyor. İhtiyacı olanlar zaten bizi dışarıda bulabiliyor. Türkiye genelinde hizmet veren bir firmayız. Türkiye’de tanınan bir firmayız. Her bölgede varız. Doğuda da, batıda da İstanbul’da da varız. İç Anadolu’ya zaten hakimiz. Türkiye geneline yayılmış bir firmayız, onun gereği olarak da fuarlara katılıyoruz. Fuarlarda sadece müşteri kazanmak birinci öncelik, ama en önemli öncelik değil. Daha çok varlığını, sürekliliğini gösteren bir imaj için fuarlara katılıyoruz.

çermikleri conta, call

Önümüzdeki dönemlerde hangi fuarlara katılacaksınız?

Bizim sektörümüzle alakalı önümüzde Tüyap’ta düzenlenen İstanbul kapı, pencere fuarı var. Ama biz katılmıyoruz. Sebebi şu: Biz fuarına katılan firmaların tedarikçisi durumundayız. Onların kendileri bir müşteri, ziyaretçi beklentisi içerisinde. Benim tedarikçilerimin beni ziyaretinden rahatsız oluyorum. Aynı hatayı yapmama adına müşterilerimi sadece yerlerinde tebrik etmek için ziyaret ediyorum, ama katılımcı değilim. Çünkü onlar bütün mesailerini kendi müşterilerine ayırıyorlar. Tedarikçi ile ilgilenmiyorlar. Dolayısıyla bana göre anlamsızlaşıyor. Bundan dolayı da katılmıyorum. Şu anda yurtdışında da katılmayı planladığımız bir fuar yok. Yine seneye burada olacağız. Plast Eurasia sektörün ve bölgenin en büyük ve en verimli fuarlarından bir tanesi. Biz şirket olarak fuardan beklentiler olarak doyuma ulaşıyoruz. Yeni bir şeylere katılmak istemiyoruz.

Benzer Konular

Yorumlar