TEDARİK DERGİSİ

AKSESUAR - PROFİL

Pentek “Kurşun Geçirmez Kapı ve Pencerelerin Çizim Aşamasında Projeye Girmesi Gerektiriyor”

Şubat 01
03:38 2015

Pentek Firmasından Barış Doğruoğlu’nu Katıldıkları Turkeybuild İstanbul Yapı Fuarında Ziyaret Ettik.

İstanbul Yapı Fuarı’na katılma amacınızı ve beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

Biz bu fuara ilk defa geçen yıl katıldık. Bu da bizim ikinci katılışımız oluyor. Fuara, ürünlerimizi tanıtmak, teknik özelliklerini açıklamak ve mimarlara özellikle bu ürünlerin estetik ve işlevsel özelliklerini anlatmak amacıyla katıldık.

pentek

Fuarda sergilediğiniz yeni ürünleriniz var mı?

Geçen yıl çok ince olan pencere serisine ait üç ürünü sergilemiştik. Yine kapıları sergilemiştik. Bu yıl ekstra olarak hem kurşun geçirmez sistemimizi, hem de sistem kesitlerini sergiliyoruz. Bu iki ürünümüzden birisi kurşun geçirmezdir, diğer ürünümüzü de kurşungeçirmez yapmak için ek destek koymak gerekir.

pentek

Üretim dışında uygulama da yapıyor musunuz ve müşteri portföyünüzü kimler oluşturuyor?

Uygulama da yapıyoruz, bayilik de veriyoruz; ama bizim asıl müşteri portföyümüzü mimarlar ve belli projelerde şartnamesini almış olan inşaat firmalarından oluşuyor. Bizim asıl ulaşmak istediğimiz mimarlardır. Çünkü bu ürünlerin özellikleri çizim aşamasında projeye girmelerini gerektiriyor. Bu ürünlerimizin kullanılabilmesi için yapı projesinin bu ürünleri kapsayacak şekilde çizilmesi gerekiyor. Bu hem mimara bir kolaylık sağlıyor, hem de önceden daha sonra olacak olan giderleri tahmin edebilmelerini ve bunu kontrol etmelerini sağlıyor. Bu yüzden bizim asıl hedef kitlemiz mimarlar, ama zaten Türkiye’nin Avrupa’dan ithal ettiği EN normlarıyla birlikte camlı yangın kapıları konusunda bir ihtiyaç doğdu ve güncel projelerde inşaat firmalarından bize teklifler geliyor.

pentek

Kurşun geçirmez doğrama ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Kurşun geçirmez doğramalarda hem FB4 hem de FB6 olarak iki farklı sistemimiz var. FB4 magnum tarzı daha küçük olan silahlara karşı dayanıklı yapılan doğramalardır. FB6 ise Kalaşnikof gibi saldırı silahlarına karşı dayanıklıdır. Bunlar paslanmaz çelikten de normal çelikten de boyalı bir şekilde yapılabilir. Camlarını ise ihtiyaca göre Türkiye’den temin ediyor ve kendi profilimize ekliyoruz.

pentek

Siz aynı zamanda bir aksesuar firmasısınız. Bu konudaki çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Siegenia firmasıyla 23 yıllık bir geçmişimiz var. Kaliteli pencere donanımlarını Türkiye’de satmak amacıyla kurulduk, bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor, devam edecek de o konuda bir durdurma yok.

pentek

Önümüzdeki dönemlerde katılacağınız yurtiçi-yurtdışı başka fuarlar var mı?

Yurtdışı fuarlarını şu anda düşünmüyoruz, onun için biraz daha talep olmasını bekliyoruz. Yurtdışındaki belli piyasalarda hem kurşun geçirmezin hem camlı yangın kapılarının talep edildiğini görüyoruz, ama bu konuda daha ne yapabileceğimizi düşünüyoruz. Tabi ki, önümüzdeki yıl yine İstanbul Yapı Fuarı’nda olacağız. Ankara ve İzmir’deki fuarlarda da olabiliriz.

pentek

Son olarak belirtmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Camlı yangın kapıları ve kurşungeçirmez doğramalar çok nitelikli ürünler ve bunların uygun biçimde proje tarafından talep edilmesi gerekiyor. Gelen taleplerin daha rafine olması ve ürünü alacak olan kişinin tam olarak ne istediğini bilmesi gerekiyor. Piyasada bu bilincin daha oluşmadığını görüyoruz. Umut ediyoruz ki, birkaç yıl içerisinde yavaş yavaş bu bilinç oluşacak, insanlar sadece camlı yangın kapısı değil, aynı zamanda onun detaylarını anlatabilecek seviyeye gelecekler. Bu tabi ki, bizim işimizi de kolaylaştıracak ve ürünü alıp kendi binasında kullanacak kişinin de doğru ürünü aldığından emin olmasını sağlayacak.

pentek

Çalışma alanlarınız nereler?

Yurtdışına da yaptığımız çalışmalar var, ama ağırlıklı olarak yurtiçinde çalışıyoruz. Kurşun geçirmez ürünlerin en büyük ihtiyaç alanları maalesef savaşın olduğu ülkeler. Afganistan, Libya, Irak bu ülkelerde ihtiyaç fazla oluyor. Fakat bu gelişen yangın yönetmelikleri sayesinde Türkiye içinde de her yerden camlı yangın kapıları talebi geldiğini görüyoruz. Çok insanın bir arada yaşadığı toplu konut projelerinin hemen hemen tamamında camlı yangın kapıları ihtiyacı karşımıza çıkıyor. Bu ürünlerin aksesuarlarını da satıyoruz.

pentek

Benzer Konular

Yorumlar