TEDARİK DERGİSİ

AKSESUAR - PROFİL

Ensinger Isıcam Çıtası ve Isı Bariyerlerini Tanıttı

Şubat 01
06:04 2015

Kontek Yapı Genel Müdürü Selahattin Taşkın’ı Katıldıkları Turkeybuild İstanbul Yapı Fuarında Ziyaret Ettik.

Firmanız hakkında bilgi verir misiniz?

Burası Kontek yapı elemanları, bu fuara Ensinger firması olarak iki ürünle katıldık; Thermix® ısıcam çıtası ve yalıtımlı alüminyum pencere ve cephe sistemlerinde kullanılan insulbar® poliamit yalıtım bariyerleri. 

Thermix® ısıcam çıtasını ağırlıklı olarak Yıldız Cam, Star Grup, Cam Yapı gibi ısıcam üreticileri gibi firmalara tedarik ediyoruz. insulbar® poliamit yalıtım bariyerini de Çuhadaroğlu’ndan Kurtoğlu’na kadar Türkiye’nin en iyi alüminyum sistem üreticisi firmalarına veriyoruz. 

Merkezimiz Almanya’da, üretimimizin tamamı Almanya’da yapılıyor. İstanbul İkitelli’de bir depomuz var, bu depodan küçük acil siparişleri tedarik ediyoruz, ama geri kalan bütün ürünleri Almanya’da sipariş üzerine üretiliyor. 

kontek yapı, ensinger, insulbar

Ürünlerinizi piyasadaki diğer ürünlerden farklı kılan özellikler nelerdir?

Thermix® ısıcam çıtasında aradaki fark; Türkiye’de ağırlıklı olarak alüminyum kullanılıyor. Bizim getirdiğimiz cam çıtası paslanmaz çelik ve PP özellikli bir ürün. Özellikle prestijli binalarda kullanılan bir ürün. Camda Argon veya UV cam olduğu takdirde bu ürünü kullanabiliyorsunuz. Çünkü öbür türlü normal UV olmayan veya argon gazı basmadığınız camda kullanırsanız bir faydası olmuyor. Çünkü bu enerji tasarrufunu sağlamak için kullanılan bir ürün. Isıcam çıtasında 12 ile 24 mm arasında ölçüleri var. Türkiye’de özellikle 12, 14, 16 mm olanlar kullanılıyor. Çok özel projelerde 20 mm olan çıtalar kullanılıyor. Kullanılan profiller ekonomik olduğundan dolayı ağırlıklı olarak bu ölçülerdeki çıtalar kullanılıyor. 

insulbar® poliamit yalıtım bariyeri ise bu konuda dünyada geliştirilen ilk ürün. Dünyada yalıtımlı alüminyum pencere ve cephe sistemlerinde, hatta bazı çelik sistemlerde de ısı yalıtımı sağlamak, metalin iyi bir iletken olmasından kaynaklı ısı kayıplarını önlemek için plastik ısı bariyerleri kullanılır. Türkiye’de ucuz olduğu için ısı bariyeri olarak genelde PVC plastik kullanılıyor. Avrupa’da ise bunun tam tersi; PVC ısı yalıtım profili yerine poliamit yalıtım bariyeri kullanılıyor. Poliamit bariyerleri de dünyada üreten belli başlı firmalar var. Başta da dediğim gibi Ensinger bu teknolojinin öncüsü. Schüco, Reynaers, Sapa gibi önde gelen firmalara poliamit yalıtım bariyeri sağlıyor. Türkiye’de de çabamız PVC yerine poliamit ısı bariyerlerini Türk üreticilerine kullandırtmak. İhracat söz konusu olduğunda yerli firmalar özel şartnamelerle poliamit bariyer kullanmak zorunda kalabiliyorlar ancak zorunda olmadıklarında rekabet açısından ucuz olan PVC seçeneğe yönelebiliyorlar. 

Bir çok açıdan poliamit yalıtım profilleri alüminyum profillerde kullanılmaya daha elverişli: 

Birinci sebep doğrusal termal genleşmedir. Poliamit TECATHERM 66 GF ürünü için termal uzama katsayısı: 20 ile 25 *10^-6 1/K arasındadır. Alüminyumun ki ile aynıdır. PVC için ise bu değer 80 *10^-6 1/K gibidir. Dolayısı ile ısı farkı PVC ‘nin alüminyumdan 3 kat fazla uzamasına sebep olur. Bu demek olur ki PVC profiller alüminyum ile birleştirildiklerinde büyük iç gerilmelere maruz kalırlar. Bu da tüm profil boyunca ve özellikle de köşelerde zaman içinde problemler oluşmasına sebep olur. PVC bariyerler kullanılarak üretilen pencerelerin zaman içinde mekanik özelliklerini yitirmesi bu materyalin doğasının bir sonucudur. Pencerelerde gerçekleştirilen ürün testleri teorik detaylar ve yeni doğramalar üzerinde yapıldığında bahsedilen problemler bu testlerde gözden kaçmaktadır. Gerek inşaat firmalarının teknik ofislerinin gerekse alüminyum üreticilerinin bu farkı çok iyi bilmeleri gerekir. 

PVC yerine poliamit kullanılması için ikinci önemli sebep ise yük altında sapma sıcaklığı farkıdır. Yük altında (1,8 MPa) sapma sıcaklığı DIN EN ISO 75 ‘e göre TECATHERM 66 GF insulbar standart poliamit ısı yalıtım bariyeri için  230°C ‘den fazladır. Yani 230°C ‘nin altındaki sıcaklıklarda güvenle kullanabilirsiniz. Bu sebeple poliamit bariyerler elektrostatik toz boyama prosesinde fırınlanabilmeye uygundurlar. Oysa PVC bariyerler sadece 70-80°C ‘ye dayanabiliyor. Boya fırınına giremediği için PVC yalıtım bariyeri montajı boya işlemi sonrası yapılır ve bu da başka problemlere ve verim kayıplarına sebep olur. 

Poliamit materyalin ısıya olan bu dayanıklılığının sadece boyama işlemi sırasında değil iç ve dış mekanlar arasındaki ısı farkının çok olduğu aylarda rüzgar yüklerinin de etkisiyle profillerde bozulmalara ve dolayısıyla da pencerelerin gerek ısıl yalıtım gerekse su sızdırmazlık ve hava geçirimsizlik değerlerine olumsuz etkisi olur. 

kontek yapı, ensinger, insulbar, türkiye

Önümüzdeki dönemlerde katılmayı planladığınız başka fuarlar var mı?

İstanbul Pencere Fuarı’na katılacağız. Yine İstanbul Yapı Fuarına da katılmayı düşünüyoruz. Onun haricinde Azerbaycan’da ve İran’da fuar bakıyoruz.

İstanbul Yapı Fuarı’na katılmanızdaki amacınız ve beklentileriniz neler?

Katılmamızın en büyük nedeni, bütün iyi kaliteli alüminyum firmalarının burada olması, bire bir onları görebilmektir. Onun haricinde de, mimarlar ve mühendisler Türkiye’de ürünün ne olduğunu bilmiyor. Çünkü daha çok yeni ve belli insanlar biliyor bunu. Biz de bu ürünlerimizin bilinirliğini artırmak istiyoruz. Türkiye biliyorsunuz enerjide dışa bağımlı bir ülke, enerji fiyatları da her sene biraz daha pahalı hale geliyor. Cam özellikle pencere enerjiyi en çok dışarı yansıtan üründür. Mesela bizim ürünümüz pahalı, ama pencereye vurduğunuz zaman 1,5 euro fark ediyor. Ama bu farkın geri dönüşümünü 2-3 yılda sağlarsınız. Bir pencerenin 20 yıllık bir ömrünün olduğunu düşünün, 17-18 yıl kar ederesiniz. Biz de müşteriye bunu anlatmaya çalışıyoruz. 

kontek yapı, ensinger, insulbar

Isı bariyerlerini nasıl üretiyorsunuz, talebe göre mi yoksa istenilen ölçüler de mi?

Farklı şekillerde ve yüksekliklerde ısı bariyerlerinden oluşan bir standart kataloğumuz var. Türkiye’de insulbar poliamit yalıtım profilleri için uygulama danışmanlığı hizmeti veren Oğuz Han Erol bu katalogta bulunan ürünleri müşterilerin sistemlerine uygunluğunu kontrol ederek öneriyor. Hatta gerektiğinde yeni profillerin yaptırılması için müşteri ve Almanya’daki mühendisler ile ortak çalışıyor. Yeni profillerin yaptırılması ek maliyet getirdiğinden ve müşteriye özel olduğundan bu profiller müşteriye özel kalıyor ve üçüncü kişiler ile paylaşılmıyor.

Son olarak belirtmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Türkiye’de fiyat çoğu zaman karar verme aşamasında birincisi sırada yer alıyor. Ama getirdiğimiz ürün orta vadede karşılığını fazlasıyla veriyor. Sistem tasarlayan ve üreten firmalara ödediği paranın çok daha fazlasını kazandırıyor. Üreticilerimiz biraz daha ileriyi düşünüp, onlara kazanç sağlayacak bu ürünleri daha çok ön plana çıkarırlarsa daha avantajlı olacaklardır. 

12 ile 24 mm arasında ölçüleri var. Türkiye’de özellikle 12, 14, 16 mm olanlar kullanılıyor. Çok özel projelerde 20 mm olan çıtalar kullanılıyor. Kullanılan profiller ekonomik olduğundan dolayı ağırlıklı olarak bu ölçülerdeki çıtalar kullanılıyor. 

Benzer Konular

Yorumlar