TEDARİK DERGİSİ

KAPI PANELİ

A PANEL İzmir’den Dünya’ya Panel Üretiyor

Ocak 31
02:06 2017

DNSS Panel Firma Ortaklarından Serkan Aydoğan

Sektörümüzün PanelMan Olarak Tanıdığı, A panel Markası ile Panel Konusunda Sektörün En Önemli İmalatçılarından Olan DNSS Panel Firma Ortaklarından Serkan Aydoğan ile Firmaları Son Dönem Çalışmaları Hakkında Söyleşi Yaptık.

Firmanız ve ürün çeşitleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

İzmir Torbalı’da Pancar Organize Sanayi Bölgesi’nde hizmet veriyoruz. Firmamız DNSS Panel İmalatı San. Ve Tic.Ltd.Şti. Markamız A PANEL.

5.000m2’si kapalı toplam 10.000 m² alanda bulunan fabrikamızda PVC ve Alüminyum Sandwich panel, PVC folyo kaplamalı ahşap görünümlü Panel, PVC levha üzerine Eloksal  boyalı PVC Panel, PVC folyo kaplamalı alüminyum görünümlü panel, MDF, OSB ve PLYWOOD destekli panel, rigit plakadan yapılmış paneller üretiyoruz.

A PANEL İzmir’den Dünya’ya Panel Üretiyor

Dekoratif PVC ve Alüminyum kapı göbeklerini Flat, Thermo, inox, thermo inox, modern serileri adi altında imal ediyoruz.

PVC Folyo kaplamasını kendi kaplama makinemizde yapıyoruz. Levha olarak ölçü çeşitliliğimiz oldukça çok. 2000x3000 mm, 1500x3000 mm, 1300x3000 mm, 1200x3000 mm,1000x2000 mm, 800x2000 mm, 800x3000 mm, 700x3000 mm ,750x3000 mm , 650x3000 mm,  600x3000 mm. Bu ölçüler stoklarımızda  sürekli mevcut.  Fire vermemek için bayilerimize yardımcı olduğumuz ölçüler bunlar. Altın Meşe ve diğer renklilerde de ölçü çeşitliliğimiz var. 1300x3000 mm,12000x3000 mm, 800x2000 mm, 900x2100 mm, 750x3000 mm, 650x3000 mm,600x3000 mm, 550x3000 mm  gibi alternatif ölçülerimiz var. Ayrıca bütün sektörde profil üreticilerinin sürekli alternatif kullandığı renklerin hepsini stokta tutuyoruz. Bu da ihtiyaç olduğu zaman müşterinin bize kolayca ulaşıp, sipariş verip, anında hizmet alabilmesini sağlıyor.

 A PANEL İzmir’den Dünya’ya Panel Üretiyor

Turgay Aydemir - Serkan Aydoğan

İzmir’de yeniyiz. Uzun bir araştırma sonucunda Liman ticaretine ağırlıklı önem verdiğimiz için İzmir’i tercih ettik.4 aydır burada faaliyet gösteriyoruz. Fabrikamızın bulunduğu İzmir Torbalı Bölgesi hem üretim yapılabilmesi hem de lojistik destek anlamında hem de isçi bulma açısından oldukça güzel bir yer. İzmir havalimanına 10 dakika mesafede. İmalatçılar için birçok açıdan tavsiye edilebilecek bir nokta. Buranın daha iyi olacağını düşünüyoruz. Merkezimiz burası, hem üretim yaptığımız hem de depomuzun bulunduğu yer. Şubelerimiz ise yurt genelindeki bayilerimiz.

A PANEL İzmir’den Dünya’ya Panel Üretiyor

Üretim kapasitenizden söz etmek ister misiniz?

A Panel yıllık 3.5 milyon m2 PVC ve Alüminyum Sandwich panel , 120 bin adet dekoratif panel imalatı kapasitesi var. Ben işin satış noktasındayım, 2006 yılından beri satış odaklı olarak Sandwich panelin içerisindeyim. Yurtiçi komple satışa bakıyorum. Türkiye genelinde 56 ilde 126 bayimiz,  satış noktamız var. Bundan bir, bir buçuk yıl önce 81 ilde 81 bayilik diye yola çıktık. Ancak bazı iller var ki ticari olarak bizim ürünümüzde faaliyet gösteremiyor, diğer illerden alıyorlar. Bu nedenle il sayısı aşağıya düşüyor. Amacımız ihtiyaç olduğunda sektör içindeki insanların bizim ürünümüze kolay ulaşabilmesi. Bizim de ağ olarak genişleyebilmemiz. Bayilik çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye turlarımız devam ediyor.

A PANEL İzmir’den Dünya’ya Panel Üretiyor

Firmanızı rakiplerinden ayıran en önemli özellikleri nelerdir?

Yurtiçi adına konuştum ancak yurtdışında 47 ülkeye ihracat yapıyoruz. Yurtiçinde yıllardır önemsediğim bir konu var. Bayinin en ufak bir sorunu dahi olduğunda çözüm verebilmek, hizmet verebilmek. O yok, bu yok, şu yok tarzında değil, evet onu da şu şekilde halledelim, şu gün göndeririz diyerek verdiğiniz sözün arkasında durmanız çok önemli. Standart beyaz panel bunu herkes üretebilir. Kendine göre kalitesi vardır, saygı duyarız. Hiçbir firmanın da malzemesiyle ilgili bugüne kadar olumsuz hiçbir yerde hiçbir şekilde konuşmadık. Konuşmam da çünkü öyle bir pazarlama tarzına karşıyım. Büyüklerimizden öyle gördük. En önemli farkımız alternatif ürünlerimizin çok olması. Malzeme gider, kamyonda ezilme olur, bayimize sıkıntı olmadan telafisini yapıyoruz. Bayi alır düşürür, problem yaşar, bizim sorunumuz değil demeden, yine çözeriz. Bizim için önemli olan uzun vadeli, sağlıklı her iki tarafında karşılıklı memnun olabileceği bir ticaret yapabilmek. Ölçü, ürün, renk çeşitliliği, anında hizmet, satış sonrası piyasa desteği en önemli özelliklerimiz. Malı sattık gerisi önemli değil şeklinde bir yaklaşım içinde değiliz. O bölgede ürünün daha hızlı ve sağlıklı satabilmesi için piyasa ve müşteri yönlendirmesi yapıyoruz. Perakendeye ürün satmıyoruz, toptancılar bazında çalışıyoruz. Diğer gelen talepleri toptancılarımızı yönlendiriyoruz. Diğer bir artımız bayinin satışını organize edecek destekleyici fikirler sunabilmemiz. Bunu böyle yapalım, şu ölçüden de satalım, bu ölçü şu anda çok satmaya başladı sendede deneyelim. Şurada şöyle bir firma var, şu tarzda bir şey istiyormuş bunu beraber gidip anlatalım, sonrasında desteği şöyle verelim gibi çalışmalarımız var. Yılda 3 defa Türkiye turu yapıyorum. Her iki ayda bir bölgeleri ayrıca ziyaret ediyorum. Ankara ve etrafındaki illere hizmet veren bir depomuz var. Doğuda Diyarbakır üzerinden 14 şehre hizmet veriyoruz.

A panelde her daim istediğiniz rengi, ölçüyü, PVC veya Alüminyum panelleri bulabilirsiniz.

A PANEL İzmir’den Dünya’ya Panel Üretiyor

Ürünlerin kalitesinden söz eder misiniz?

Sektörde A PANEL’in tecrübe olarak birkaç ayağı daha var. Firma ortağı Murat Çakmak, sektörün panelde en eskilerinden, hatta ilk üreticilerden,   Bu tecrübe imalatta kaliteye de yansıyor. Her XPS aldığımızda yüzey kalitesini daha iyi yakalamak için her bir plakasını ayrı bir işlemden geçiriyoruz.  Kot farkını levhaya yansıtmadan yapabiliyoruz.  Rakip odaklı değil, piyasa ve hizmet odaklı ,hizmette müşteri odaklı çalışıyoruz. Bu da bizim en büyük farkımız.

A PANEL İzmir’den Dünya’ya Panel Üretiyor

Nasıl ürünler kullanıyorsunuz?

Kapı üretiminde hassasiyetimiz var. Yapışkanlı bantta ekstra kuvvetlendirilmiş yüksek sıcaklıklara dayanıklı, iplikli yapışkanlı bant kullanıyoruz. Bunun alternatif ucuz malzemesi var. Bizim kullandığımız yapışkan bandı elden çıkarmak bile çok zor. Farkı var mı var, hem de ciddi farkı var. Ama müşteriden “camda şu şekilde bir açıklık kalmış” şeklinde bir şikayet geldiğinde bu malı yapmanızın ve satmanızın bir anlamı yok. Levha olarak kalınlıklara çok dikkat ediyoruz. Renkli ve kaplamalı levhalarda 1.3 mmm şartımız var. Bugün 0,90 mm beyaz üzerini de kaplayan, 1 mm de kaplayan var. Tabii bunlar fiyat olarak avantaj yaratmaya çalışıyor, bu da bir seçenektir. Ancak önemli olan levha neyi kabul ediyor, olması gereken 1,3 ise bu 1.3mm olacak. Fiyat olarak pahalı gelebilir. Ancak müşteriden ürün için bu döndü, içeriye doğru kıvrıldı, yüzey dalgalı görünüyor şeklinde şikâyetler almaktansa doğru olanı yapmak en güzeli. Yanlış yaptığın bir şeyin izahı için süre ayıracağına, doğru yap bu süreyi öyle geç. Bir şeyi yanlış yaptın; özür dilerim, bizden değil makineden, levhadan vb. diyeceğine doğru yap müşteri teşekkür etsin, memnun kalsın. Daha çok satış yapılsın.

A PANEL İzmir’den Dünya’ya Panel Üretiyor

En çok talep gören ürünleriniz hangisi?

Sektörde kullanılan 20, 24 ve 10 mmm Sandwich panel ve dekoratif PVC kapı paneller, alüminyum paneller.

Nasıl bir 2017 yılı bekliyorsunuz?

Çalışıyorsunuz, uğraşıyorsunuz, tedarik ediyorsunuz, birkaç yarı mamulü alıyor ve bunu mamul olarak sunuyorsunuz. Pazarlamasını yapıyorsunuz, lojistiğini ayarlıyorsunuz, satış öncesi ve satış sonrası. Hedefimiz markamızı daha bilinir hale getirmek. Biz bu şekilde üretim yapıyoruz, ürünümüz budur, farkımız budur diyerek lanse edebilmek. Ama günün şartları ekonomik ve siyasi olarak 2017’de ne olur, bundan firma ve sektör olarak ne kadar etkileniriz, hizmet verdiğimiz firmalar ve onların altındaki firmalar nasıl etkilenir ve bunlar bize doğru nasıl yansır. Tüm bunları Türkiye şartlarında tahmin etmek çok zor. Ama burası bizim ülkemiz, gidecek başka hiçbir yerimiz yok. Biz üstümüze düşeni yapacağız. İşimizi en doğru şekilde yapacağız, işçi çalıştıracağız, kaliteyi destekleyeceğiz, hizmet vereceğiz ve ticari olarak bunun karşılığını almaya çalışacağız. Siyasi ve ekonomik olarak bize yansıyan iyilere şükür diyeceğiz, kötülerden ise en az zararla çıkmaya çalışacağız.

2017 yılında üretimi 4 yeni makineyle destekleyeceğiz. Şu anda üretimde 45 kişi çalışıyor. Yeni makine yatırımıyla 2017’nin ilk ya da ikinci çeyreğinde bünyemize 10-15 kişi alacağız. 2017 hem üretim hem de ciro bakımında büyümeyi hedefliyoruz. Hedeflerimiz hep yukarda, doğru şekilde gideceğiz.

 A PANEL İzmir’den Dünya’ya Panel Üretiyor

2017 Yılında hangi fuarlara katılacaksınız?

Tüyap Kapı & Pencere Fuarı’nda Yeni Ürünlerimizi Sergileyeceğiz

2017 Yılında da Kapı-Pencere TÜYAP fuarında varız. 3. Salonda 316 noldu adada  yer alacağız. Hem yeni ürünlerimizi sergileyebilmek hem de misafirlerimizi daha geniş bir alanda ağırlamak için yerimizi biraz büyüttük. Fuarlar genelde yenilik açısından geri kalıyor. Biz bu alanda üzerimize düşen görevi yapacağız. Özellikle 5  yeni ürünümüz var bunları sergileyeceğiz. Sandviç panelle ilgili ciddi bir projemiz var. Bu ürünümüzü 2017 yılının üç veya dördüncü ayında piyasaya sunacağız.  Bu ürün sandviç panel sektöründe ciddi bir ses getirecek. Yurtdışında bir çok fuara katılıyoruz.

 A PANEL İzmir’den Dünya’ya Panel Üretiyor

Sektörde kendinizi nerede görüyorsunuz?

Kendimi başarılı görüyorum. PanelMan üzerime yapıştı. Onu çıkaran Aykut kardeşim, “Abi sana PanelMan yakışır” dedi. Bu daha sonra sektörde yayıldı benimde hoşuma gitti. Facebook sayfamdan amatörce bir şeyler yayınlıyorum. Panelle uzun zamandır iç içeyiz. Bu ürünle de çok mutluyum. Başarılı olmayı seviyorum. Hedefimde hep başarı var. Bugün Türkiye genelinde 126 bayiye sandviç panel olarak hizmet vermek beni onurlandırıyor. Oralara hizmet götürmek, sürekli ziyaret edip, istişarede bulunmak buna gece gündüz yetmiyor, ay yetmiyor gün yetmiyor. Ama biz bu hizmeti veriyoruz. Ciddi bir çalışma, ciddi bir organizasyon. Bu işin mutfağında ne kadar kuvvetliyseniz, o zaman daha rahat gezip, tozabiliyorsunuz. Altyapı çok önemli. Bizim mutfağımız çok zengin. Ciddi ve başarılı bir ekibimiz var. Ciddi fikirler üretiliyor. Altyapı olarak iyi çalışılıyoruz. Hep yeni bir arayış var. Ürün kalitesinin artırılmasına yönelik sürekli fikir üretiliyor. Bunlar da sizi güçlendiriyor ve müşteriye eliniz dolu gidiyorsunuz. Bu da size ekstra bir avantaj yaratıyor.

A PANEL İzmir’den Dünya’ya Panel Üretiyor

Vardiyalı olarak mı çalışıyorsunuz?

Evet vardiyalı çalışıyoruz. Çünkü tek vardiyada gelen talebe cevap veremezsiniz. Bu makineler ile çalıştıracağınız kişi sayısı belli. Bu nedenle hem vardiyalı hem de Cumartesi çalışıyoruz. Pazar günleri de mesai yaptığımız oluyor.

A PANEL İzmir’den Dünya’ya Panel Üretiyor

Benzer Konular

Yorumlar