TEDARİK DERGİSİ

ÇELİK KAPI

Efectis Era “Yangın Kapılarında CE Belgelendirme“

Nisan 17
01:53 2015

Yangına dayanıklı kapıların kullanım yerlerine bağlı olarak yangın dayanım gereksinimleri “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” (BYKHY) kapsamında tanımlanmıştır, bununla birlikte yapı malzemelerindeki birçok ürün grubunda hâlihazırda zorunlu olan CE markalama zorunluluğu yangın kapıları için henüz uygulanmamaktaydı.

Ekim 2014’de CEN Avrupa Standardizasyon Komisyonu tarafından yayımlanan EN 16034 “Yaya geçişine uygun kapı takımları, endüstriyel, ticari, garaj kapıları ve açılabilen pencereler” standardının yürürlüğe girmesi ile birlikte standarda adı geçen ürünler de CE markalama zorunluluğuna tabi olacaktır. 

EN 16034 standardının ortak pazar içindeki tüm ülkelerde 30 Nisan 2015 tarihine kadar ve Avrupa Birliği resmi gazetesi olan OJEU ‘da da Temmuz 2015 ‘de yayımlanacağı düşünülmektedir. Onaylanmış Kuruluş atamaları ise Resmi Gazetede yayım sonrasında olacaktır. CE işaretleme faaliyetlerine AB Onaylanmış Kuruluş atamaları ile başlanacaktır. Geçiş sürecinin tamamlanması için iki yıllık bir zaman dilimi belirlenmiş olup bu konudaki son tarih Temmuz 2017’dir.  

efectis era

CE İşaretleme Süreci:

CE İşaretleme sürecinde testler, EN 16034 kapsamındaki tarif edilen ilk tip testlerine göre gerçekleştirilecektir. Daha önce EN 1634-1 ve / veya EN 1634-3 standartları kapsamında akredite olarak gerçekleştirilmiş test raporları, Uygunluk Değerlendirme Kuruluşu’nun sorumluluğunda tarihsel veri kullanımı kapsamında geçerliliğini koruyacaktır.

Onaylanmış kuruluş tarafından yapılacak olan İlk fabrika üretim kontrol denetimi ile fabrika üretim kontrol sisteminizin uygunluğunun denetimi gerçekleştirilir.

Belgelendirmeyi takip eden yıllarda, fabrika üretim kontrolünün gözetim denetimleri yılda en az bir kere gerçekleştirilecektir.

Yangın Kapılarında Tasarım ve Montajın Önemi

Yangına dayanıklı kapılarda tasarım ve montaj sırasında oluşan hatalar ya da bilgi eksiklikleri, ürünün yangın dayanım performansı üzerinde doğrudan ve kritik bir etkiye sahiptir. Önemsiz görünen ya da gözden kaçan bir tasarım detayı, hedeflenen yangın dayanım süresine ulaşmayı engelleyebileceği gibi, iyi tasarlanmış bir ürün uygulanan montaj koşullarına bağlı olarak hedeflenenin çok altında yangın performansı gösterebilmektedir.

Eğitim ve Yangın Dayanım Testine Katılım Fırsatı

Üreticilerin yangın kapılarının tasarım, montaj ve CE belgelendirmesinde doğru bilgi ve tecrübeye ulaşması amacıyla, Türkiye’nin ilk akredite yangın dayanım laboratuvarı olan Efectis Era Avrasya; 29 Nisan 2015 tarihinde “Yangın Kapılarında Tasarım Unsurları ve Yasal Mevzuat, EN 16034 Yangın Kapılarında CE İşaretleme” eğitimi düzenlenecektir.

Eğitim; tasarımın belirleyici unsurları, doğru montaj koşulları, ulusal ve uluslararası mevzuat gereksinimlerinin ayrıntılarını kapsayacak olup devamında kuruma ait akredite laboratuvarda canlı yangın dayanım testi gerçekleştirilecek ve test üzerinden bilgilendirme yapılacaktır.

Test sırasında video/fotoğraf çekimi serbest olacaktır.

Eğitime katılan tüm katılımcılara eğitim kitapçığı dağıtılacak olup, eğitim sonunda katılım sertifikası verilecektir.   

Ülker Verenel

İş Geliştirme Müdürü

ulker.verenel@efectis.com

Benzer Konular

Yorumlar