TEDARİK DERGİSİ

TENTE

Mete Mordağın, Regatta İçin Çizdiği 2 Gölge Sistemi, Design Turkey 2014den 2 “İyi Tasarım Ödülü” Kazandı

Aralık 14
10:32 2014

Regatta Pente

Dış mekanlar için tasarlanan Regatta Storexy ve Regatta Pente tente sistemleri, teknolojik ara-yüzleri ve ikonik görünümleri ile farkını ortaya koyuyor. 

Mete Mordağ, Regatta için tasarladığı gölge sistem ürünleri Pente ve Storexy ile Design Turkey “İyi Tasarım” ödüllerine layık görüldü. İleri sistemleri ve dayanıklı görünümleri ile estetik ve mühendisliği birleştiren ürünler, dış mekan kullanımının önemli olduğu cafe, restoran, bar gibi yer için pratik gölge çözümleri sunuyor. Storexy ve Pente, organik, çift malzemeli çarpıcı estetikleri ve kaslı tasarımları ile dayanıklılığın birer simgesi olarak yapı sektöründeki yerlerini alıyorlar. 

Mete Mordağ, Regatta

Mete Mordağ

Regatta Storexy - Dikey tente ve Regatta Pente - Pencere tentesi motor kontrollü sistemleri sayesinde tentenin tam izole kaset sisteminin içerisine toplanmasına izin veriyor. Güneş ışığını ve ısısını dışarıda cama temas etmeden keserek iç mekanın serin ve gölgede kalmasını sağlayan ürünlerde kullanılan “screen” kumaşlar sayesinde dışarıdaki manzaranın görülebilmesinin yanında rüzgar ve güneş sensörü, uzaktan kumanda, kontrol paneli ve kaset koruma çatısı gibi ek opsiyonları da mevcut... 

Mete Mordağ, Regatta

Regatta Pente

Mordağ, her iki tasarımda da ana temayı, tentenin dönerek açılması ve sonrasında ilerlediği yönün farklı parça ve renk seçimleri üzerinden ön plana çıkararak ile elde ettiğini söylüyor. “Tasarımdaki bu yaklaşım ile Regatta ailesine görsel açıdan birbirleri son derece uyumlu, iki ikonik ürün kazandırmış olduk” diyen Mete Mordağ’ın ürün tasarımında tutarlılıkla kullanmaya devam ettiği akışkan çizgiler bu ürünlerde de her zamanki gibi ön plana çıkıyor.

 Mete Mordağ, Regatta

Regatta Pente

Bu sene 354 tasarımın değerlendirildiği Design Turkey 2014’ün 3 ayrı kategorisinden 4 ödül birden kazanan ve Turquality programının endüstriyel tasarım alanında yetkilendirilmiş danışmanlık firmalarından olan Mordag Design, sunduğu hizmetlerin inovasyon odaklı tasarım anlayışı ve mühendislik alt yapısı sayesinde bugüne kadar müşterilerine çok sayıda patentli ürün ve fikir kazandırmasıyla tanınıyor. 

Mete Mordağ, Regatta

 

Regatta Pente

Mete Mordağ Hakkında: 

İstanbul doğumlu Mete Mordağ, 1996’da İstanbul Alman Lisesi, 2001’de Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü tamamladı. Yaratıcı sanatlara ve pozitif bilimlere olan tutkusu onu Endüstriyel Tasarım dünyasına yönlendirdi. Sydney New South Wales Üniversitesi’nde Endüstriyel Tasarım yüksek lisans tamamlayarak 2005’te İstanbul’a döndü. 2007’den bu yana mutfak eşyaları, aksesuarlar, mobilyalar, dalış ekipmanları, kentsel mobilyalar, mimari donatılar, yapı sektörlerinde faaliyet gösteren müşterileri için güzelliğin ve mantığın ortak bir dilde konuştuğu kalıcı ürünler tasarlamaktadır. Stüdyosu, konsept oluşumundan tasarıma, ürün geliştirmeden iletişim tasarımına olmak üzere endüstriyel tasarım alanında 360 derece destek vermektedir. Sunduğu hizmetin yenilikçi ve derin mühendislik alt yapısı sayesinde bugüne kadar müşterilerine çok sayıda patentli ürün ve fikir kazandırmıştır. 

Mete Mordağ, Regatta

 Regatta Storexy

Mordag Design’ın geniş sektör yelpazesine dağılmış müşterilerinden bazıları şöyle: Airties, Anton Müller, Alurad, Arzum, Asteknik, Adyton, Brightwell, Dayco, Eclipse, Figensoft, MGA, Innovasub, Irak Plastics, Karton, Kayalar, Knorr, Loca, Lugano, Mey, Okçu, Ores, Palmiye, Primanova, Rayka, Regatta, Scrikss, Silver Electromechanic, Silver Shoe Care, TR90, TVS, Valensas… 

Mete Mordağ, Regatta

 Regatta Storexy

mordagdesign - Rasyonel Sanat Stüdyosu tasarıma yaklaşımını şöyle özetliyor: Evren estetikteki büyük uzmanlığını kanıtlamıştır, çünkü yaradılışa olan mantıksal yaklaşımı kusursuzdur. Ortaya koyduğu “istisnasız güzelliğin” ardındaki her bir kıvrımın, bağlantının, ölçünün çok net sebepleri vardır. 

Mete Mordağ, Regatta

 Regatta Storexy

Tasarım, ortamın görselliğine ve işleyişine dokunarak, onun bu inanılmaz çeşitliliğini arttırma, onu ileri götürme sanatıdır. Müziğin, rengin, formun, her birinin doğruya ve güzele yönlendiren bir matematiği vardır. Tasarım kendi özgün alanında bu matematiği öğrenmek ve bunu icra etmekle yükümlüdür. Bu anlamda o, rasyonel sanat olarak tanımladığı bu yaklaşım üzerinden “istisnasız güzelliği” hedeflemektedir.

Mete Mordağ, Regatta

Regatta Storexy

 

Benzer Konular

Yorumlar