TEDARİK DERGİSİ

ÇELİK KAPI

Altın Çelik Kapı Yeni Ürünleriyle Bursa Yapı Fuarına Katıldı

Ekim 29
08:27 2014

Hikmet Karaboğa

Altın Çelik Kapı firmasından Hikmet Karaboğa’dan yeni ürünleri ve çalışmaları hakkında, katıldıkları Bursa Yapı Fuarında bilgiler aldık.

Düzenli olarak bu fuara katılıyor musunuz?

Yüzde yüz Bursa imalatçısı olduğumuz için Bursa’daki fuarlara katılmak bizim için kaçınılmaz. Kapıyı sattığımız, müteahhitlerimiz, müşterilerimiz ve nihai tüketicilerin isteklerinin yanı sıra atölyede üretmiş olduğunuz malı piyasaya sunabilmek için en güzel yer fuar sahasıdır. Biz de o sahaya çıkıp kendimizi göstermeye çalışıyoruz. Eleştirileri, tepkileri alıyoruz, bir sonraki fuara, bir sonraki modele daha duyarlı, nihai tüketicilerin talepleri doğrultusunda kendimizi yetiştirmeye çalışıyoruz.

altın çelik kapı, hikmet karabuğa

Bu katıldığınız kaçıncı fuar? Fuara katılmanızdaki amacınızı öğrenebilir miyiz?

Tam sayıyı hatırlamıyorum, ama bütün fuarlarda yer aldık. Bursalı olduğumuz için, yine müşterilerimizi ağırlamanın yanı sıra bir sonraki yıl piyasanın talebi doğrultusunda nasıl mal üretebiliriz, ürünümüzü nasıl geliştirebiliriz amacıyla fuarlara katılıyoruz.

altın çelik kapı

Yeni ürünleriniz var mı? Bu ürünler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yeni ürünlerimiz var. 2014 model dediğimiz, yağmura, yangına veya rutubete dayanıklı ilk defa oto boyasıyla kasasını üretmiş olduğumuz kapı, ultralam dediğimiz güneşe dayanıklı, tamamen bize özgü yine araba boyasıyla boyamış olduğumuz yüzeyli, yeni çıkan yatay kilit sistemli kapılar bu fuarda sergilediğimiz yeni ürünler oldu. Bu kilit sistemi Kale’nin yeni üretmiş olduğu ve panzer sürgü adını verdiği 2014 model bir mamul. Biz bunu ilk defa Türkiye’de Bursa Fuarı’nda sergiledik. Bu sistem içerden yatay bir şekilde yerleştirilmiş bir kilit. Hırsız bunu kırmaya çalıştığında içine yerleştirilen baret kırılmaya çalışıldığında çok büyük bir ses çıkarıyor. Böylece bir alarm işlevi görüyor. Böyle bir sistem kurduk kapılarımızda. Bu kilit sistemi bütün kapılara uygulanabiliyor, çünkü monte bir sistem bu. Şu anda evlerdeki mevcut kapılara da uygulanabiliyor. Alüminyum kanat 2014’te moda oldu, biz de hemen hemen kapılarımızın çoğunu alüminyuma çevirdik. İnsanların talepleri doğrultusunda kendimizi yenilemeye hazırız, fuardaki asıl amacımız da budur.

altın çelik kapı

Fuarda bunlar dışında hangi ürünlerinizi sergiliyorsunuz?

İnsanların konut güvenliğiyle alakalı akıllarında geçen her sorunun cevabını üretmiş olduğumuz ürünlerle verebiliyoruz. Örneğin insanların sıkça şikayetçi olduğu şu sorunlara ürettiğimiz çözümleri tek tek sıralayabilirim:

  • Benim evimin kapısını kartla açıyorlar: Tırnaklı kapı yaptık açamazlar.
  • Geçenlerde komşulara hırsız girmişti: Merkezi kilit koyduk.
  • Benim evime çok uğrayan oluyor, kimdir bunlar hatırlayamıyorum: Kamera sistemi kurduk. Zilinize bastığı zaman siz evde olmasanız dahi, dilerseniz kapıdaki konuşmalar da dahil görüntüleri kayda alıp 2 ay süreyle akşam gelip o konuşmaları, görüntüleri inceleyebilirsiniz.
  • Benim kapım çok çabuk çiziliyor: Kapınız çizilmesin diye doğal ahşaptan daha dayanıklı olan ultralam dediğimiz malzemeye geçiş yaptık.
  • Ben demir parçası görmek istemiyorum: Kanadı alüminyuma çevirdik.
  • Her yerde aynı klasik kapılar var: Pervazları ovale çevirdik.
  • Diğer komşuların kapıları da aynıydı: Ahşap kaplamaya geçtik, ama her bir geçişte fiyatı artırmadık. 

altın çelik kapı

Yangın kapılarınız da var mı?

Yangın kapılarımız da var. Özellikle son çıkan yasalarla birlikte evlerde, apartman girişlerinde zemin kaymasın diye tabelalar zorunlu hale getirildi. O tabelanın yanında yangınlara karşı yangın kapısı istendi. Özellikle Bursa için konuştuğumuzda çoğu binada yangın kapısı yok. Şimdi apartmanın asansörle daire girişi veya merdiven başına yangın kapısı zorunlu hale getirildi. Asansörden indiğiniz zaman yangın kapısıyla karşılaşıyorsunuz. Bu kanun gereği zorunlu hale getirildi. Biz de buna adapte olarak hemen yangın kapısı üretimine geçtik. Apartmanlarımız çok güvenlikli değildi, apartman giriş kapısı üretimine geçtik, bunlara bir alarm koyduk. Kapınızı açtıktan sonra bir iki dakika içerisinde şifreyi girmeseniz veya yabancı birisi kapıyı açtığında alarm ötmeye başlıyor. Vatandaş akşam eve girdiğinde, benim giriş kapım sağlam, yangın kapım sağlam, çelik kapımı sağlam deyip rahat rahat oturabilsin diye üretim yapıyor ve hizmet veriyoruz.

altın çelik kapı

Müşteri portföyünüz hakkında bilgi verir misiniz? Ürünlerinizin satışını nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Son üç yıla kadar tamamen bayilik sistemiyle çalışıyorduk. Ancak montajdan sonraki hizmetlerde şikayetler almaya başladık. Bayilerle markamız arasında zaman zaman çelişkiler çıkıyordu. Bu bayiler on çeşit mal satıyor, müşterimize kapı sattıktan sonra hizmet veremiyorlardı, bu sorunları önlemek için de bayilik sistemini kaldırdık, şu anda proje bazında uygulamada nihai tüketicilere direkt ve bire bir hizmet veriyoruz. Kapılarımız 5 yıl garantilidir.

altın çelik kapı

Ürünlerinizi tanıtmak için katılacağınız başka fuarlar var mı?

Yurtiçinde bizim için olmazsa olmaz bir fuar olan İstanbul Demos Kapı Fuarı’na katılacağız. Yurtdışında İran’da kendi yerimiz var, Tahran’daki kapı fuarlarına katılıyoruz. Nijerya’da fuarlara katılmıyoruz ama malzeme gönderiyoruz. Rusya’daki, Dağıstan’daki, Azerbaycan’daki fuara katılıyoruz. 

Benzer Konular

Yorumlar