TEDARİK DERGİSİ

PANJUR - KEPENK

Torex A.Ş. “Roxy Ürünlerinde Sıfıra Yakın Hata ve Geri Dönüş Oranıyla Müşterilerin Beğenisini Kazandık”

Kasım 16
06:01 2014

roxy, torex

Torex A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Karabulut ile Ürünleri ve Çalışmaları Hakkında Söyleşi Gerçekleştirdik.

Firmanız hakkında bilgi verir misiniz?

2006 yılında özellikle ev tipi konut panjur motoru ithalatı ile faaliyete başladık. O dönemde ithal etmiş olduğumuz ürünler ile birçok sorun yaşadık, bu sorunlardan sonra daha çok yurtdışından gelen fırsatları değerlendirip yurtdışı piyasasına açılma şansı elde ettik. Özellikle  Fas ve Kuzey Afrika pazarında ki faaliyetlerimizi uzun yıllar devam ettirdik. Geçen zaman içerisinde Uzak Doğuda yapmış olduğumuz anlaşmalar neticesinde Avrupa da bir çok firmanın tedarikçi rolünü üstlendik. Şartlar bizleri ne kadar ihracat olarak götürse de 2011 yılı itibari ile Türkiye pazarına dönmeye karar verdik. 2012 Yılı itibari ile faaliyetlerimizi arttırdık ve şu an ki konumumuza güçlü sermaye ve yabancı ortaklı bir firma olarak kısa sürede ulaştığımızı düşünüyoruz.

roxy, torex

Motorlarınızın, çeşitleri ve özellikleri nelerdir?

Motorlarımız Tubular Motor diye tabir edilen, ülkemizde de tüp motor ismiyle anılan 10 Nm -başlayıp 330 Nm kadar ara değerlerle isimlendirilen ve gövde çaplarına göre 60’ lık, 70’lik, 102’ lik kodlamalarla çeşitlendirilmiş panjur motoru, tente motoru, kepenk motoru, endüstriyel kapı motorları diye ayırabiliriz. Biz genelde Redüktörlü tip ürünlerin satışını gerçekleştiriyoruz. Ayrıca bünyemize sektörümüzle ilgili zincirli motor, sanratal motor, yanak kayar kapı motoru ve bariyer sistemlerini ekleyerek motor konusundaki ürün yelpazesini arttırmış bulunuyoruz. Standart motorlar, standart panjur ve kepenk motoru dışında biraz daha siparişe özel motor gruplarıdır.

roxy, torex

Firmanızı ve ürünlerinizi rakiplerinizden ayıran en önemli özellikler nelerdir?

Dünyaca ünlü bir motor firmasının ürünlerinin dağıtıcılığını ve satışını yapmak önemli bir fark. Sıfıra yakın hata ve geri dönüş oranıyla müşterilerin beğenisini kazandık. Oranlı ve istikrarlı bir şekilde büyüyoruz. Başladığımız bu noktada şuana kadar, gerek yurtiçi, gerek yurtdışı müşterilerimizde artış var. Satış ve ciro bakımından hedeflerimizin çoğunu yakaladık. Biz bu işi ticaretten öte severek yapıyoruz. Firma olarak 7 yıldır süregelen bir motor tecrübemiz var. Mesleğimiz olarak gördüğümüz için, gerekli önem, müşteri ilişkileri, satış sonrası hizmetler depo ve lojistik yönetimi gibi organizasyonlarda başarılara imza atıyoruz.

roxy, torexBulunduğunuz konuma gelene kadar ne gibi aşamalardan geçtiniz?

Yurtdışı pazar ağırlıklı çalışmalarımız ve seyahatlerimiz oldu. Zaten yurtdışında ofisimiz ve işletmemiz var. Türkiye’yi merkez yapmaya karar verdikten ve yaptıktan sonra ağırlığı İzmir de bulanan merkez ofisimize kaydırdık. Çalıştığımız fabrika konusunda bir değişiklik yapmadık, yapmayı da düşünmüyoruz. Branşlaşma yolunda ise konut tipi panjurlar yerine bizler daha çok işyeri ve büyük fabrika tiplerinde motorların satışını gerçekleştiriyoruz. Kendi branşımızı panjur olarak değil de kepenk olarak ağırlık veriyoruz. Tabi ki geçen süre ve oluşan müşteri ilişkileri ile birlikte firmamıza birçok ürünün talepleri oluşmaktadır. Bizlerde en iyi şekilde taleplere cevap vermek telaşı içindeyiz. Ancak genel olarak bizler motor konusunda branşlaşan ve tecrübelerini değerlendiren bir firma olarak önceliğimiz her zaman kepenk ve büyük fabrika kapılarının kapı motorlarının tedarikçisi olabilme yolundayız. Bir örnek vermek gerekirse, otomotiv sektörü gibi bilinen bir sektörden örnek verecek olursak bizler binek araç olma yolunda değil daha çok kamyon ve ticari araç gibi ürünlerde markalaşma ve branşlaşma telaşındayız.

roxy, torexSektördeki yerinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kendimizi piyasada iyi bir motor tedarikçisi olarak görüyoruz. Satış grafiklerimiz ve ciromuz bunu gösteriyor. Türkiye’nin her bölgesinde motor ve ürünlerimizin kullanılıyor olması da iyi bir noktada olduğumuzu gösteriyor. Bizler için en iyi sonuç iki sene gibi kısa bir sürede ne anlatmak istediğini müşterilerimize açıklayabilmiş olmamız. Bizler rakip değil, çözüm ortağı olma yolunda ilerleyen bir firmayız. Dış piyasaları ve yeni ürünleri değerlendirip en iyi kalite ve fiyat politikası ile müşterilerimizi bilgilendirmekteyiz.

roxy, torexSektörde hedeflediğiniz konum nedir?

Sektörde hedeflediğimiz konum, motor konusunda Türkiye de ilk 3 arasında yer almak. Türkiye’de tam anlamıyla 2011-2012 yıllarında direkt satış ve pazarlama faaliyetlerine başladık. Daha önceki yıllarda genelde yurtdışı pazarlarda ürünlerimiz satılıyordu. Hedefimiz biraz yüksek olsa da geçen 2 yıl içerisindeki yakaladığımız konumu düşününce, önümüzdeki 3 yıl içerisinde hedeflerimize ulaşabileceğimizi görüyoruz.  Hedeflerimizin çoğunu 2 yılda başardık gibi görünüyor. Önümüzdeki 3 yıllık süre zarfında tam anlamıyla sektörümüzdeki, hedeflediğimiz konumda olacağımızı düşünüyorum.

roxy, torex 

Günümüz iletişim ağına baktığımızda etkin olarak kullandığınız tanıtım biçimleri nelerdir?

Fuarlar, yazılı basın, sosyal medya olarak sınıflandırılabilir. Ama sektörümüzde ki başarının en büyük etkenlerinden biri birebir firma görüşmeleri satış ve pazarlama organizasyonları olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bizler her zaman olabildiği kadar çok reklam ve organizasyonlarla daha çok tanınan bir firma olabilme çabası içerisindeyiz. Sanırım 2015 yılında reklam harcamalarımızı bir miktar daha arttırmak gerekmektedir. Bunun planlaması yönetim kurulumuz tarafından oluşturulmaktadır.

roxy, torex

Son olarak okuyucularımıza iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Torek A.Ş olarak müşterilerimizin memnuniyetini ön planda tutacak her türlü organizasyonları (satış,satış sonrası hizmet, depo lojistik ve nakliye) hassasiyetiyle yürütüp eksik konuların iyileştirici çözümlerle müşterilerimizi memnun ediyoruz. Sektörümüzü iyi takip edebilen ve taleplere en iyi şekilde cevap verebilen bir firma olabilmek yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Bölge müdürlerimiz kendi bölgelerinin yapılarını en iyi derecede raporlayarak ve bizler sektör için neler yapabileceğimizin araştırmaları içerisine giriyoruz. Roxy olarak her zaman ithal etmiş olduğumuz ürünler ile kaliteli bir marka olarak anılmak için daha önümüzde çok yolun olduğunu biliyor ancak bu amaç için çok çalışıyoruz.

roxy, torex

roxy, torex

roxy, torex

roxy, torex

roxy, torex

roxy, torex

www.torexas.com


Benzer Konular

Yorumlar